10 najważniejszych rzeczy o prawie kryptowalut

10 najważniejszych rzeczy o prawie kryptowalut

Branża kryptowalut to jedna z obecnie najszybciej rozwijających się gałęzi sektora gospodarczego – nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Stale wzrastająca popularność wiąże się z powstawaniem coraz to nowych przepisów w tym zakresie. Przykładem takiej formalizacji jest Ustawa o regulacji rynków wirtualnych na terenie emiratu Dubaj. W kwestii Europy warto wspomnieć o Rozporządzeniu w sprawie rynków kryptoaktywów (MiCA). Wobec tego wraz z Wiktorią Ronc prowadzącą Polish-lawyer.pl przedstawimy Ci 10 najważniejszych rzeczy o prawie kryptowalut!

Jak wygląda polskie prawo w stosunku do rynku kryptowalutowego?

Głównym źródłem przepisów regulujących kwestie wirtualnych walut są przede wszystkim ustawy podatkowe. Dla przykładu regulacja m.in. zysków pochodzących ze sprzedaży aktywów cyfrowych odbywa się na podstawie art. 17 ustawy PIT i przychodów uzyskanych z kapitałów pieniężnych bądź art. 7b ustawy CIT, który systematyzuje zyski kapitałowe. Natomiast obowiązująca definicja kryptowalut zawarta została w art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy AML. Co ważne, musisz wiedzieć, że wprowadzone przez polskie prawo pojęcie “waluty wirtualnej” obejmuje również same kryptowaluty. Z uwagi na to nie każdy token lub kryptowaluta będzie odpowiadać regulacjom zawartym w art. 2 ust. 2 pkt 26 AML.

Stawki podatkowe w branży kryptowalut

Rynek walut wirtualnych objęty jest 19% stawką obowiązku podatkowego. Jeśli jesteś przedsiębiorcą pracującym na własny rachunek, to z uwagi na posiadany przez Ciebie status osoby fizycznej – Twoje zyski kapitałowe pochodzące z handlu krypto objęte są wcześniej wspomnianą 19% stawką podatkową. Takie samo obciążenie występuje również w kwestii spółek odprowadzających podatek na zasadzie zysków kapitałowych. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku, gdy prowadzisz handel za pośrednictwem P2P lub zajmujesz się świadczeniem usług jako giełda, kantor krypto, a także projekt tokenizacyjny – wobec takich okoliczności wysokość stawek uzależniona jest od typu prowadzonej przez Ciebie działalności.

Ewaluacja przychodów z wirtualnych walut sporządzana jest w ramach rozliczenia rocznego. W konsekwencji nie musisz się martwić koniecznością comiesięcznej wpłaty zaliczek podatkowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak w szybki i prosty sposób spełnić wszelkie wymagania w stosunku do organów podatkowych – możemy zaproponować Ci w tym celu zastosowanie specjalnej aplikacji! Wobec tego możesz się z nami skontaktować lub przeczytać nasz artykuł na temat szybkich rozliczeń kryptowalut, aby poznać więcej szczegółów.

Jaki jest stosunek banków wobec branży kryptowalut?

Niestety bardzo częstym zabiegiem stosowanym przez banki są blokady rachunków bankowych, w przypadku gdy instytucja dowie się, że zajmujesz się handlem kryptowalutami. Możesz założyć konto, do którego nie zostanie bezpośrednio przypisany profil Twojej działalności, jednak w pewnym momencie możesz otrzymać prośbę o wskazanie dziedziny, z której czerpiesz zyski. Zarządzając projektami kryptowalutowymi, korzystniejszą opcją będzie założenie własnej instytucji płatniczej bądź korzystanie z usług już istniejącej. Zastanawiasz się co zrobić, gdy bank jednak zdecyduje się na zablokowanie Twojego rachunku? W takim razie odsyłam Cię do naszego artykułu na temat blokady rachunku bankowego. Warto podkreślić, że osoby, które zajmują się prywatnym handlem wirtualnymi aktywami – w niewielkim stopniu narażone są na możliwość blokady konta przez banki.

Jak wygląda sytuacja w kwestii kontroli projektów kryptowalutowych przez polskie organy kontrolne?

Obecnie stopień kontroli za pośrednictwem organów podatkowych czy np. GIIF jest relatywnie niewielki. Na ewentualny nadzór ze strony UOKiK dużo bardziej narażeni są przedsiębiorcy, zajmujący się tokenizacją. Natomiast jeśli dysponujesz statusem indywidualnego tradera lub zarządzasz projektami kryptowalutowymi – nie musisz martwić się częstymi kontrolami ze strony państwa.

Jak regulować działalność prowadząc handel w ramach P2P?

Handel P2P umożliwia Ci jako przedsiębiorcy stworzenie własnego rynku, na którym możesz wymieniać, nabywać i sprzedawać BTC, ETH, a także inne zweryfikowanie wirtualne waluty. Natomiast w Polsce od 31 października 2021 r konieczne jest uzyskanie wpisu do Rejestru działalności w ramach kryptowalut. Procedura w tym przypadku jest niezwykle prosta – pod tym linkiem znajdziesz wszelkie niezbędne wskazówki.

System AML w Polsce

Wraz z wprowadzeniem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, na terenie Polski obowiązuje ustawa AML. W oparciu o te regulacje od 31 października w naszym kraju obligatoryjne jest przeprowadzenie KYC zgodnie z art. 35, w przypadku gdy przekroczony zostanie limit 1 tys. EUR od transakcji okazjonalnej. Co więcej, jeżeli dokonujesz wielokrotnych transakcji z określonym kontrahentem – może być to przesłanką wejścia w stały stosunek gospodarczy. W takiej właśnie sytuacji powinieneś wykonać KYC ze swoim klientem. Niestety – obecnie planuje się wprowadzenie nowych przepisów, zgodnie z którymi przeprowadzenie KYC będzie konieczne już od pierwszego EUR. Warto podkreślić, że głównym organem zajmującym się wszelkimi zmianami w tym zakresie jest Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Natomiast obecnie KNF stara odciąć się od branży kryptowalutowej.

Jak przeprowadzić tokenizację w Polsce?

Często zdarza się, że tokeny nie spełniają wymogów dotyczących m.in. znamion instrumentu finansowego z art. 2 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, przez co znaczna część projektów nie podlega pod nadzór KNF. Dlatego w pierwszej kolejności konieczne jest zastanowienie, się czy wybór polskiej jurysdykcji będzie odpowiadał charakterze emisji Twojego tokena. Jeżeli w przypadku Twojego tokena możliwe jest przyrównanie go do instrumentu finansowego – być może warto przeprowadzić tokenizację poza granicami naszego państwa.

Zastanawiasz się nad prowadzeniem przedsiębiorstwa w branży kryptowalut?

Każde przedsiębiorstwo jest inne, dlatego do każdej wątpliwości prawnej lub podatkowej należy podejść w sposób indywidualny. Masz pytania dotyczące działalności związanej z wirtualnymi walutami albo planujesz tokenizację? – skontaktuj się ze mną! Umówimy spotkanie i wspólnie doprecyzujemy wszelkie szczegóły! Zapraszam do kontaktu!

Polecamy produkty których również używamy:

Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.

Exit mobile version