3 najgłupsze sposoby, żeby stracić na kryptowalutach

Ceny kryptowalut na przestrzeni ostatnich lat doświadczały licznych wzrostów oraz spadków. Szczególnie te drugie zapadają w pamięć inwestorów skutkując uszczupleniem ich portfela.

Przeciętny inwestor nie ma wpływu na kształtowanie się cen, natomiast w niniejszym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę na zachowania na które mamy wpływ a mogą również skutkować, przynajmniej częściową, utratą środków.

Utrata hasła i kopii zapasowej

Portfel kryptowalutowy to nie bank czy konto w mediach społecznościowych. Jeżeli użytkownik zapomni hasła, a nie zapisał wcześniej wyrazów w celu jego odzyskania lub klucza prywatnego to utracił dostęp bezpowrotnie. Jedyna metoda to „brute force”, czyli wpisywanie po kolei wszystkich kombinacji, które przychodzą mu na myśl. Sam przyznasz, że nie jest to najbardziej komfortowa sytuacja…

Jak więc uniknąć tego problemu?

  1. Na czystym komputerze (przeskanowanym programem antywirusowym, bez malware) należy utworzyć nowy adres portfela.
  2. Stworzyć nowe hasło i zapisać je przed jego użyciem.
  3. Użyć tego hasła jako hasło do nowego portfela poprzez skopiowanie i wklejenie go.
  4. Jeżeli wyświetli się ciąg 6, 12 bądź 24 wyrazów po utworzeniu portfela – również należy go zapisać. Pozwoli on odzyskać zgromadzone tokeny.
  5. Wysłać na portfel niewielką ilość waluty, a następnie odesłać z powrotem na pierwotny adres. Pozwoli to na potwierdzenie, czy użyte wcześniej hasło pozwala na odblokowanie portfela.

Jest to dobry sposób na założenie portfela dla mniejszych sum na swoim komputerze. Jednak istnieją większe zagrożenia, przez które należy stosować dodatkowe zabezpieczenia. Jest to powiązane z kolejnym punktem, a mianowicie…

Hacking

Na ogól użytkownicy nie robią nic nadzwyczajnego, po prostu weszli na złą stronę, a malware zaczął poszukiwać ich kluczy prywatnych oraz haseł.

Z tego powodu nawet posiadanie świetnego programu antywirusowego na komputerze podłączonym do Internetu nie zabezpieczy nas w pełni. Jeżeli posiadasz znaczną ilość kryptowalut to jesteś szczególnie narażony na ten problem.

Jak się zabezpieczyć?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo proste. Co prawda to rozwiązanie nie jest darmowe, jednak jest to najbardziej bezpieczny sposób na przechowywanie kryptowalut, likwidując wszelkie zagrożenia związane ze shakowaniem.

Istnieje metoda zwana „cold wallet”, czyli trzymanie kopii adresu w formie papierowej lub na pendrive, całkowicie odłączonym od internetu. Parę firm poszerzyło ten pomysł i stworzyło portfele zwane portfelami sprzętowymi. Najbardziej znane to Trezor i Ledger, których porównanie znajdziecie w artykule „Gdzie przechowywać Bitcoina?”

Portfele sprzętowe to urządzenia, które posiadają możliwość tworzenia adresów kryptowalutowych, utrzymywania kluczy prywatnych i wykonywania transakcji bez ujawniania prywatnych kluczy. W przeciwieństwie do portfeli na komputerze, na których istnieje ryzyko infekcji malware, passphrase (ciąg wyrazów) wpisywany jest bezpośrednio do portfela poprzez fizyczne przyciski. Jest to zdecydowanie mniej podatny sposób na włamania i złośliwe ataki.

To najbardziej praktyczny sposób na trzymanie głównych kryptowalut. Portfele komputerowe sprawdzają się przy małych transakcjach robionych na co dzień. W przypadku inwestycji jednak portfele sprzętowe są najbezpieczniejszym wyborem

Inwestowanie w kryptowaluty Pump and Dump lub oczywisty Scam

Większość inwestorów zna słynne kryptowaluty takie jak BTC czy ETH. Słyszeli również o takich krypto jak LTC, LSK czy nawet SYS. Ale istnieje tysiące tokenów!

Coraz więcej kryptowalut dołącza do listy coinmarketcap.com przy pomocy ICO lub innych metod. Ambitnym traderom podoba się to co widzą na wykresie Bitcoina czy Ethereum, ale chcą wejść w początkowej fazie ruchu i znaleźć kolejną dużą kryptowalutę.

Jednak zamiast robić reserach, opierają swoje inwestycje na opinii innych, często osób z Internetu, które spotkali na jakiejś grupie czy czacie. Jest to ryzykowne o tyle, że nie znają prawdziwych intencji drugiej osoby, a może być to ktoś, kto chce sprzedać im napompowaną bańkę, żeby samemu z niej uciec. Jest to znany schemat Pump and Dump, który w pełni opisaliśmy w artykule.

Exit mobile version