Kiedy dokładnie MiCA wchodzi w życie i kiedy trzeba będzie ją stosować?

Europejski rynek kryptowalut stopniowo staje się coraz bardziej sformalizowany. Organy na szczeblu ponadnarodowym, jak i krajowym wprowadzają liczne regulacje, które ograniczają szarą strefę prawa wokół kryptoaktywów. Z pewnością najbardziej rozpoznawalnym aktem jest Markets in Crypto-assets (MiCA), czyli Rozporządzenie w sprawie rynku kryptoaktywów implementujące m.in. licencje dla usługodawców wchodzących w zakres obowiązywania tego aktu. MICA weszła już w życie, ale stosowana będzie stopniowo. Jakie terminy są istotne z tej perspektywy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.

Czym jest MiCA i co zmieni się w najbliższym czasie na europejskim rynku kryptowalut?

Od dłuższego czasu Rozporządzenie MiCA jest uważane za jeden z kluczowych tematów w branży kryptowalut. MiCA wprowadza istotne zmiany dotyczące europejskiego rynku aktywów cyfrowych. Reguluje m.in. stablecoiny, obowiązki oraz prawa emitentów innych kryptowalut i dostawców usług kryptowalutowych. W przyszłości konieczne będzie dostosowanie się do nowych wymogów i obowiązków wynikających z MiCA, które jest częścią szerszego pakietu regulacji dotyczących rynku kryptoaktywów. W ten zakres wchodzi m.in. Rozporządzenie TFR, o którym więcej informacji znajdziesz w artykule pod tym linkiem.

Które terminy są istotne z perspektywy stosowania MiCA?

Jeśli chodzi o daty istotne dla dostawców usług kryptowalutowych, MiCA oficjalnie weszła w życie 20 dni po opublikowaniu w Europejskim Dzienniku Urzędowym. Niemniej jednak pełne stosowanie MiCA dla wszystkich podmiotów objętych regulacją rozpocznie się od 30 grudnia 2024 roku. Natomiast 30 czerwca 2024 roku to termin, kiedy zaczną obowiązywać przepisy dotyczące e-pieniądza (stablecoinów) oraz tokenów powiązanych z aktywami. W praktyce wprowadzenie poszczególnych przepisów będzie stopniowe. MiCA na razie jest egzekwowana poprzez tzw. akty delegowane, które określają konkretne metody implementacji przepisów Rozporządzenia. W tym aspekcie na konkrety przyjdzie jeszcze poczekać zarówno poszczególnym organom krajowym, jak i podmiotom podporządkowanym rozporządzeniu.

Czym jest travel rule i na jakiej podstawie będzie stosowane?

Rozporządzenie TFR wprowadza zasadę informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i niektórych kryptoaktywów. Akt zaczyna obowiązywać w pełni od 30 grudnia 2024 roku. TFR implementuje rozwiązania dotyczące monitorowania przelewów bankowych, szczególnie dotyczących transakcji związanych z aktywami cyfrowymi. Stanowią one następstwo rezultatu prac z Zalecenia nr 16 specjalnej Grupy FATF. Warto zauważyć, że TFR i MiCA to dwa odrębne akty prawne. Przy czym TFR wprowadza zasadę informacji towarzyszących transferom zgodnie z MiCA między dostawcami usług kryptograficznych oraz transakcje między dostawcami usług kryptograficznych a portfelami kryptowalutowymi. Niestety oznacza to w pewnym stopniu znaczne ograniczenie, a być może koniec anonimowości charakterystycznej dla transakcji kryptowalutowych.

Zastanawiasz się jak MiCA lub TFR wpłyną na Twój biznes?

Proponuję więc, abyś skontaktował się ze mną mailowo. Postaram się udzielić informacji w sprawie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wpływu MiCA i TFR. Skonsultowanie swoich planów dotyczących obecnej lub przyszłej działalności to bardzo dobry pomysł. Szczególnie, że kwestia stopniowego stosowania MiCA lub TFR nie jest tak oczywista, jak wygląda na pierwszy rzut oka. Ważne jest, aby upewnić się, że nowe ramy prawne nie stanowią przeszkody dla realizacji Twoich pomysłów. MiCA objęła szeroki zakres podmiotów, dlatego istotne jest dobranie odpowiednich rozwiązań zgodnie z przyszłymi decyzjami. Zapraszam do kontaktu.

Polecamy produkty których również używamy:

Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.

Exit mobile version