Klasyfikacja PKD – jakie wybrać dla kantoru kryptowalut?

Klasyfikacja PKD – jakie wybrać dla kantoru kryptowalut?

Liczba przedsiębiorców zainteresowanych świadczeniem usług w branży kryptowalut stale się zwiększa. W zasadzie jest to część rynku, która zyskała popularność relatywnie niedawno. W związku z tym trafia do mnie wiele zapytań o handel p2p i działalność jako kantory kryptowalut. Wymiana waluty tradycyjnej na krypto jest podstawą w przypadku transakcji dokonywanych na aktywach cyfrowych. Prowadzenie takiego kantoru wiąże się jednak z koniecznością wskazania odpowiedniego PKD. Który kod wybrać i dlaczego? Czym właściwie jest PKD i kogo obowiązuje? Dowiedz się wszystkiego właśnie w tym artykule!

PKD – czym jest i jak go stosować?

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) została wprowadzona na mocy rozporządzenia z art. 40 ust. 2 ustawy o statystyce publicznej. Kod PKD to pięcioznakowy symbol, który określa typ prowadzonej działalności gospodarczej. Jako przedsiębiorca w momencie zakładania firmy jesteś zobowiązany do wskazania przynajmniej jednego kodu. Jest to informacja dla urzędów o usługach, które będziesz świadczył w ramach danej działalności. PKD stosowane jest przede wszystkim do celów statystycznych. Istnieje przy tym możliwość zmiany lub dodania kodu. Niestety w przypadku firm, które otrzymały dotację na określony rodzaj działalności, jest to niedozwolone.

Jakie PKD dla kantoru kryptowalut?

Odpowiednim PKD dla działalności w obszarze kryptowalut jest kod 66.12.Z. Związany jest on z działalnością maklerską. Wynika to z objaśnień kodu, które wskazują, że zobowiązane do jego wyboru są m.in. kantory wymiany walut. Wirtualna wymiana walut wpisuje się właśnie w tego rodzaju katalog.

Czy istnieje więcej niż jeden poprawny kod PKD dla kantoru kryptowalutowego?

W zasadzie tak, gdyż korzystnym rozwiązaniem może być szersze zakresowo PKD. Niejednokrotnie moi klienci decydują się na PKD związane z kodem: “Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych”, “Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania”, czy PKD odpowiednimi dla działalności portali internetowych. Poniżej znajduje się lista kodów, które mogą sprawdzić się dla 66.12.Z. jako alternatywa, jeśli nie chcesz wprost wskazywać, że zamierzasz prowadzić kantor kryptowalut:

Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na bardziej ogólne PKD?

Wynika to z tego, że banki w sposób szczególny podchodzą do działalności związanej z kryptowalutami. Niejednokrotnie mogą one odmówić otwarcia rachunku dla przedsiębiorcy zajmującego się np. wymianą FIAT na kryptaktywa. Przy wpisanym PKD działalności maklerskiej lub pozostałego pośrednictwa pieniężnego z pewnością, bank dopyta Cię czy Twoje usługi nie są związane m.in. z walutami wirtualnymi.

Zastanawiasz się jakie PKD wybrać?

Każdy przedsiębiorca planujący otworzenie biznesu powinien zapoznać się z klasyfikacją PKD i dobrać odpowiednią dla typu prowadzonej spółki. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące Twojej działalności w związku z prawem kryptowalutowym – skontaktuj się ze mną. Umówimy spotkanie, a ja postaram się pomóc Ci w doborze odpowiedniego PKD. Zapraszam do kontaktu!

Poniżej znajduje się lista kodów, które mogą sprawdzić się dla 66.12.Z. jako alternatywa, jeśli nie chcesz wprost wskazywać, że zamierzasz prowadzić kantor kryptowalut:

Polecamy produkty których również używamy:

Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.

Exit mobile version