Nieujawnione zyski z kryptowalut – co teraz?

Nieujawnione zyski z kryptowalut – co teraz?

Przedsiębiorcy zajmujący się świadczeniem usług w branży walut wirtualnych zobligowani są do odprowadzania podatków generowanych w związku ze swoją działalnością. W szczególności dotyczy to sytuacji, jeśli stanowi ona główne źródło Twojego utrzymania, a częstotliwość oraz liczba dokonywanych transakcji wykluczają tzw. “okazjonalność”. Obowiązek podatkowy wiąże się z świadczeniami pieniężnymi wynikającymi z zaistnienia warunków określonych w prawie. Przykładem będzie art. 19a Ustawy VAT czy też praktycznie każdy, inny przepis nakładający ciężar podatkowy. Co jeśli jednak nie rozliczyłeś się ze swoich zobowiązań? Czym są nieujawnione zyski z kryptowalut? Dowiedz się więcej, właśnie w tym artykule!

Dochód z nieujawnionych źródeł – co to jest?

Co do zasady są to środki, które nie zostały wskazane np. w deklaracji podatkowej. Oznacza to, że nie mają pokrycia w źródłach ujawnionych. Wystarczy, że podatnik zadeklaruje niewłaściwą wysokość dochodów. W zakres ten wchodzą jednak w szczególności dochody, które zostały całkowicie pominięte pomimo uzyskania ich w trakcie roku podatkowego. Organy podatkowe w przypadku stwierdzenia takich nieścisłości, uprawnione są do kontroli na podstawie m.in. art. 281 Ordynacji podatkowej. W efekcie możliwe jest postępowanie, które może zakończyć się nałożeniem kary. Przykładem jest 25e Ustawy PIT polegający na nałożeniu 75% stawki sankcyjnej. Natomiast z mojego doświadczenia w pracy zarówno doradcy podatkowego, jak i radcy prawnego obsługującego projekty związane z branżą kryptowalut – tak wysokie kary są naprawdę rzadko wymierzane.

W jaki sposób Urząd Skarbowy może dowiedzieć o dochodzie z nieujawnionych źródeł?

Wystarczy stwierdzenie rozbieżności pomiędzy wykazanymi dochodami, a Twoimi wydatkami. W jaki sposób organy mogą stwierdzić taką nieścisłość? Przykładem będzie zakup nieruchomości. Załóżmy, że w oświadczeniu PIT z działalności gospodarczej nie uwzględniłeś zysków z transakcji na kryptowalutach. Wykazałeś dochód na poziomie 80 tys. zł. W tym samym roku zdecydowałeś, że Twoją własnością stanie się nieruchomość za około 1 mln zł. Taka inwestycja z pewnością zwróci uwagę Urzędu Skarbowego, który przeprowadzi w tej sprawie kontrolę. W rezultacie zostaniesz zobligowany do udowodnienia, że Twój kapitał pochodzi z legalnych i opodatkowanych dochodów. Musisz mieć świadomość, że przy sprawach podatkowych nie funkcjonuje domniemanie niewinności.

Nieujawnione zyski z kryptowalut a domniemanie niewinności

Niestety instytucja tego rodzaju dotyczy w głównym stopniu postępowań karnych. W świetle art. 25g Ustawy PIT, w postępowaniach o charakterze podatkowym, to po Twojej stronie znajduje się konieczność przedstawienia odpowiednich dowodów. Zobowiązany zostaniesz do wykazania, że faktycznie rozliczyłeś się ze swoich należności w sposób prawidłowy. Niezbędne będzie w tym celu wskazanie legalnego źródła pochodzenia zysków.

Masz wątpliwości w zakresie swojego rozliczenia?

Podatek od kryptowalut to 19% od podstawy. Niewykazywanie zysków związanych z walutami wirtualnymi jest więc szczególnie nieopłacalne. Rozliczenie każdej transakcji może jednak niejednokrotnie okazywać się nieco skomplikowane. Problem dotyczy głównie przedsiębiorców, którzy wykonują nawet kilkaset transakcji w skali miesiąca. Do każdej sprawy należy podejść więc w sposób indywidualny. W niektórych przypadkach wystarczy dobrze przygotowany excel pozwalający na obliczenie wyniku finansowego, a w innych przypadkach konieczna jest weryfikacja w standardowy sposób. Wynika to ze zróżnicowanych czynników, które będą kształtować Twoją sytuację prawną i podatkową. Jeśli masz pytania w sprawie rozliczeń kryptowalut – zapraszam do kontaktu!

Polecamy produkty których również używamy:

Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.

Exit mobile version