Część czwarta. Wady i zalety Blockchaina

ABC-Blockchain-wady-i-zalety

Każdy człowiek, który styka się z nową technologią prędzej czy później zastanawia się. jakie są plusy i minusy danego rozwiązania. W przypadku tak rewolucyjnego mechanizmu, jakim jest Blockchain, na początku przychodzą na myśl głównie jego zalety,  jednak po głębszym zapoznaniu się zauważamy rysy na idealnej powierzchni. Przewagą łańcucha bloków nad innymi systemami przechowującym dane jest jego rozproszony charakter. Trzeba pamiętać, że w przyrodzie nic nie ginie i nie ma nic za darmo. Tu również jest tak samo.

Zalety

1. Stabilność rozwiązania

Zaleta ta jest ściśle powiązana z rozproszeniem bazy danych. Cechy takie jak brak jednego punktu awarii, praktycznie niemożliwa skuteczna próba cyberataku czy lokalne kopie danych na każdym hoście powodują praktycznie 100% stabilności i niezawodności. Warto przy tym punkcie nadmienić, że Bitcoin, który opiera się na łańcuchu bloków (powstanie datuje się na rok 2009) ani razu nie przerwał swojego działania! W systemach centralnych nigdy nie zdarzyła się taka sytuacja, by baza danych przez wiele lat była cały czas w gotowości.

2. Transparentność

Łańcuch bloków w wersji publicznej jest całkowicie otwarty i dostępny dla każdego użytkownika z dostępem do internetu. Wszyscy podłączeni do sieci Blockchain są w stanie śledzić transakcje na bieżąco, posiadając własną kopię łańcucha na lokalnym hoście. Oszustwa i próby ukrycia nieuczciwych transakcji są w takim systemie niemożliwe, co czyni tę technologię idealną dla takich instytucji jak banki, firmy ubezpieczeniowe czy systemy z rodziny IoT. Transparentność rozproszonej bazy danych daje jeszcze jedną możliwość — każdy nowo dołączony użytkownik niemalże z marszu może rozpocząć tworzenie swoich transakcji bez obawy o bezpieczeństwo. Dzieje się tak dlatego, że miliony innych użytkowników od razu widzi nową transakcję i są gotowi weryfikować jej poprawność. Bez jawnego charakteru nie byłoby to możliwe.

3. Anonimowość

Dużo dywaguje się na temat użytkowników dołączonych do łańcucha bloków oraz tym, że dodają transakcję i przechowują oni kopię łańcucha na swoich prywatnych urządzeniach. Mimo tak wielkiej integracji z systemem są oni w pełni anonimowi dla innych. Oczywiście wiele osób upatruje w tym atucie również wady, ponieważ użytkownicy bezkarnie mogą próbować lokować swoje pieniądze w kryptowalutach bez identyfikacji. Wiele instytucji wprowadzające rozproszoną sieć do swojej organizacji stara się jednak zapisywać niektóre informacje na temat hostów, które pojawiają się w sieci. Sieć taka jednak staje się częściowo prywatna i traci pewne cechy sieci Blockchain.

4. Rozproszenie

Jest to jedna z głównych przewag Blockchain nad centralnymi bazami danych. Dane umiejscowione są na dziesiątkach tysięcy urządzeń rozlokowanych na całym świecie, natomiast w tradycyjnej wersji system bazodanowy jest rozproszony maksymalnie na kilku, do kilkudziesięciu serwerach. Dzięki takiemu charakterowi budowy łańcuch bloków nie jest w ogóle podatny na awarie urządzeń, ponieważ każdy host w sieci posiada lokalną kopię danych. Odłączenie się pojedynczego użytkownika jest dla sieci nieodczuwalne, przez co nie istnieje jeden punkt awarii. Rozproszenie bazy danych daje też ogromną przewagę nad grupami atakującymi. Nie ma na ten moment możliwości skutecznego ataku na rozbudowaną sieć Blockchain.

5. Trustless System

Inna nazwa to protokół niewymagający zaufania. Jednym z wielkich problemów między innymi banków jest zaufanie. Pomiędzy przelewem pieniędzy z jednego konta na drugi czuwa podmiot trzeci (zwany pośrednikiem lub z angielskiego third-party), który pilnuje, by pieniądze z punktu A w bezpieczny sposób trafiły do punktu B. Jest to bardzo kosztowny, czasochłonny i narażony na ataki proces. Problem ten nie występuje natomiast w łańcuchu bloków. Zamiast pośrednika mamy użytkowników sieci, którzy weryfikują transakcje innych użytkowników. Nazwa pochodzi od kopania (mining) i jest to bardzo popularny termin wśród osób zajmujących się pozyskiwaniem kryptowalut. Dzięki temu system jest dużo tańszy i nie wymaga pobierania opłat od stron, które wymieniają się danymi. Dodatkowo dane są transferowane w ułamkach sekund, a nie tak jak w przypadku, chociażby przelewów bankowych, które w ich międzynarodowej wersji mogą trwać nawet kilka dni.

6. Niezależność

Rozproszenie wiąże się z jeszcze jedną zaletą, chodzi oczywiście o to, że system nie jest zależny od żadnego podmiotu, zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Mamy gwarancję, że dzięki rozrzuceniu danych w sieci żaden bank czy polityka państwa nie będzie w stanie uregulować łańcucha. Są oczywiście próby tego typu w przypadku, chociażby Bitcoin, którego zakazuje się w takich krajach jak Wenezuela czy Tajlandia, a ostatnio nawet w Chinach. Same dane w żaden sposób nie podlegają kontroli odgórnie narzuconych przez system.

Wady

1. Możliwość ataku

Zagrożenie typu atak 51% na sile w przypadku zmniejszania się ilości użytkowników w sieci Blockchain. Za bezpieczeństwem łańcucha stoi między innymi algorytm Proof of Work, który aktualnie decyduje o sile rozproszonych sieci. Aby przejąć kontrolę nad łańcuchem bloków, trzeba posiadać ponad 50% mocy obliczeniowej w łańcuchu danych. Dla przykładu, jeżeli sieć składa się z 10000 komputerów, to wystarczy dołączyć 10001 urządzeń o takiej samej mocy obliczeniowej, by zacząć łamać zabezpieczenia i rozpocząć modyfikację w łańcuchu. Mimo tego, że taki atak jest możliwy, to nie zauważono skutecznych prób ataku w wielkich systemach. Powodem tego jest ogromna moc obliczeniowa, którą trzeba by było dysponować, by z powodzeniem zmienić kolejność bloków na przykład w kryptowalucie Bitcoin.

2. Rozmiary

O ile przechowywanie tych samych danych lokalnie na każdym z hostów możemy uznać za zaletę w przypadku mniejszych łańcuchów, tak również jest to dużą wadą. Dla przykładu można podać księgę danych Bitcoin, która waży dobre kilkaset GB! Obok tak wielkiej ilości danych ciężko jest przejść zwykłemu użytkownikowi sieci obojętnie. Zagrożeniem w przypadku gigantycznych łańcuchów jest powolne wykruszanie się węzłów z sieci, przez co spadnie jej odporność na ataki i opłacalność.

Podsumowanie

Mniejszych lub większych zalet i wad łańcucha bloków można znaleźć więcej. Jedną z takich zalet, która dopiero przybiera na sile, jest łatwość wdrożenia Blockchain praktycznie do każdej branży w sposób zautomatyzowany. Powstaje do tego niezliczona ilość systemów, które potrzebują „wygrzania na produkcji”.

Exit mobile version