Część trzecia. Blok danych w technologii Blockchain – jak jest zbudowany?

Miło Nam przywitać Ciebie w trzecim wpisie z serii ABC Blockchain. W poprzednich dwóch artykułach poruszyliśmy temat historii Blockchain oraz tego, czym w ogóle łańcuch bloków jest. Dziś natomiast rozwiniemy wątek wpisu drugiego i zapoznamy się szczegółowo z budową bloku danych.

Ustaliliśmy w poprzedniej częśći, że Blockchain składa się z elementów zwanych blokami. Blok sam w sobie zawiera informacje na temat transakcji – mogą to być informacje o transakcjach kupna, sprzedaży czy innych transakcji zawieranych w internecie. Warto nadmienić, że każdy blok ma określoną pojemność i po jej przekroczeniu następuje utworzenie kolejnego bloku.

No dobrze, ale jak dokładnie wygląda blok z danymi?

  • Pojedynczy blok w swojej budowie jest bardzo prosty i dzieli się na:
  • nagłówek, który składa się z czasu utworzenia bloku, wersji bloku, hash-a (unikalny klucz bloku), hash-a poprzedniego bloku (o ile nie jest to blok genesis), bitu trudności.
  • część transakcyjną, która ma ograniczoną ilość (dla przykładu w Bitcoin jest to 1MB danych). Przechowywane są tam między innymi dane odbiorcy i nadawcy transakcji, ilość przesyłanych pieniędzy i tym podobne.

Bloki łączą się jeden za drugim, tak jak pokazał rysunek w drugim wpisie. Może on połączyć się z łańcuchem głównym lub łańcuchami zwanymi “sierotami”. Nie ma możliwości, by blok danych był połączony z więcej niż dwoma innymi blokami. Na rysunku poniżej uwidocznione zostało przykładowe połączenie ze sobą czterech pierwszych bloków w sieci Blockchain, którą roboczo nazwana została jako SIEĆ X

BLOK 1 jest blokiem rozpoczynającym sieć. W nagłówku zawiera KLUCZ BLOKU o umownej wartości 111 (docelowo nazywa się on hash-em). Klucz powstał z połączenia wersji bloku, czasu jego utworzenia, bitu trudności oraz treści „CZĘŚĆ TRANSAKCYJNA 1„. BLOK 2 ma identyczną strukturę, jedyne czym się różni, to dodatkowym identyfikatorem o nazwie POPRZEDNI, który przechowuje KLUCZ BLOKU pierwszego. Analogicznie z blokiem trzy oraz cztery.

Po zobrazowaniu łańcucha i przybliżeniu budowy bloków widzimy tu pewien schemat, który powoduje, że praktycznie niemożliwe jest poprzestawianie kolejności. Każda taka operacja wiąże się z przeliczeniem nowych wartości kluczy. Im dalej w łańcuchu nastąpi próba modyfikacji, tym większa lawina zmian czeka cały łańcuch.

I to by było na tyle, jeżeli chodzi o szczegółowe zagłębienie się w budowę bloków danych. Dzięki tej serii powinieneś już mieć podstawową wiedzę na temat historii i budowy łańcuchów bloków. W kolejnej, czwartej już części skupimy się na tym, jakie są wady i zalety Blockchain!

0 Shares:
Może Ci się spodobać
meta trader 4
Więcej

MetaTrader 4

1. Personalizacja wykresu Wykresy mogą być personalizowane m.in. pod kątem koloru tekstu i siatki widocznej na wykresie. Zmieniać…