Podatek VAT w przypadku kryptowalut

Podatek VAT w przypadku kryptowalut

Zobowiązania podatkowe z tytułu kryptowalut to zawsze temat dość skomplikowany. W szczególności dlatego, że w polskich przepisach nie ma definicji, która w sposób bezpośredni dotyczyłaby sformułowania “kryptowaluta”. W Polsce ustawodawca posługuje się terminem waluty wirtualnej, który znajduje się w art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy AML. To właśnie do niego odsyłają przepisy PIT i CIT. Jak to wygląda z perspektywy podatku od towarów i usług? Kiedy przy kryptowalutach zapłacisz VAT? Dowiedz się właśnie w tym artykule!

Waluty wirtualne – polskie przepisy podatkowe związane z kryptowalutami

Wedle art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy AML walutą wirtualną jest cyfrowe odwzorowanie wartości. W przepisie jednak znajdują się jeszcze dwie istotne cechy, które aktywo musi posiadać, aby spełniło wymogi wynikające z definicji. W tym zakresie jest to wymienialność w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze, a także akceptowalność jako środek wymiany. Trzeba mieć na uwadze, że wedle polskiego prawa nie każdy token będzie spełniał warunki i zostanie podporządkowany normom związanym z walutami wirtualnymi. W niektórych przypadkach będzie to oznaczało np. konieczność rozliczenia z zysku na zasadach ogólnych, a nie stawką 19%.

Nie każde aktywo będzie walutą wirtualną i nie każdy token podlega zwolnieniu z VAT

Zobowiązania podatkowe z tytułu wirtualnej kryptowalut to zawsze temat dość skomplikowany. W szczególności dlatego, że w polskich przepisach nie ma definicji, która w sposób bezpośredni dotyczyłaby sformułowania “kryptowaluta”.

Przepisy wskazują na to, że kryptowaluty mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Wymaga to jednak spełnienia wcześniejszych cech wynikających z definicji waluty wirtualnej. W tym zakresie  aktywo cyfrowe powinno być akceptowane jako środek wymiany i wymienialne na standardowe waluty FIAT np. PLN, EUR czy też USD. W stosunku do Bitcoina czy Ethereum nie ma wątpliwości, że są to waluty wirtualne. Oprócz tego ważne są cechy użytkowe takiego tokena.

Definicja wskazuje również katalog czym wirtualna waluta nie może być. W ten zakres wykluczeń wchodzą m.in. papiery wartościowe i instrumenty finansowe. Aby token mógł docelowo zostać objęty zwolnieniem z VAT, to musi posiadać cechy użytkowe, które nie czynią z niego instrumentu finansowego.

Co jeśli Twój token nie spełnia wymogów waluty wirtualnej?

Niestety w takim wypadku zapłacisz VAT. Przykładowo zapłacisz podatek od towarów i usług, jeśli zakładasz sprzedaż presale w ramach zamkniętej usługi. Obciążenie VAT wystąpi w szczególności we wstępnych fazach tokenizacji. Głównie ze względu na to, że token emitowany w obiegu wewnętrznym nie jest wymienialny na prawne środki płatnicze. Otrzyma taką cechę np. w chwili wypuszczenia na giełdę. Zwolnienie z VAT dla aktywów cyfrowych wymaga spełnienia przesłanek wynikających z definicji waluty wirtualnej.

Nie masz pewności czy możesz skorzystać zwolnienia z VAT?

Przepisy dotyczące definicji walut wirtualnych są w pewnym stopniu skomplikowane. Twój token nie zawsze będzie spełniał warunki z art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy AML. Oznacza to, że w niektórych przypadkach aktywa cyfrowe nie mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT. Jeśli Twój projekt zakłada przeprowadzenie tokenizacji – umówmy się na spotkanie. Dokonam analizy Twojej koncepcji, a także sprawdzę czy token spełni wymogi związane z definicją w prawie polskim. Każdy projekt trzeba rozpatrywać w sposób indywidualny i wybierzemy wspólnie rozwiązania, które będą dla Ciebie najbardziej korzystne. Zapraszam do kontaktu!

Polecamy produkty których również używamy:

Maciej Grzegorczyk
crypotiony
Kup taniej ledgera
Informacje krypto z najlepszych serwisów w Polsce

Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.

0 Shares:
Może Ci się spodobać