Część druga. Czym jest Blockchain?

Miło Nam przywitać Ciebie w drugim wpisie z serii ABC Blockchain. W pierwszym wpisie poruszyliśmy temat historii powstania łańcucha bloków. Dziś skupimy się na podstawach i zastanowimy się, czym właściwie jest Blockchain.

Na początku postawmy sobie następujące pytanie – co oznacza słowo Blockchain? Słowo to bierze swoją nazwę od dwóch innych słów – block oraz chain, które w wolnym tłumaczeniu znaczą nic innego jak łańcuch bloków. Na początku technologia ta była nazywana po prostu łańcuchem lub blokiem. Dopiero w roku 2016 spopularyzowała się nazwa „łańcuch bloków”. Dzięki tak opisowej nazwie, możemy zobrazować sobie Blockchain jako łańcuch z ogniwami i tak też w sposób graficzny jest przedstawiana w materiałach promocyjnych i edukacyjnych. Jest to jednak dość mylne skojarzenie z faktyczną budową. Skoro wiemy jaka jest geneza nazwy to warto odpowiedzieć na pytanie postawione na początku.

Czym jest Blockchain?

Podstawowa definicja mówi, że jest to zdecentralizowana baza danych do rejestracji transakcji. Dane transakcji pogrupowane są w bloki, bloki te tworzą łańcuch.

Łańcuch danych składa się z kilku elementów. Blockchain zawsze zaczyna się od tak zwanego bloku zero – inaczej genesis block (czarny kolor). Kolejne bloki tworzą łańcuch główny (kolor niebieski). Pozostałe bloki i mniejsze łańcuchy nazywamy „sierotami” (kolor czerwony). Po nasyceniu ostatniego bloku w głównym łańcuchu następuje dodanie kolejnego. Proces dodawania nowego bloku nazywa się kopaniem (mining). Proces kopania polega na uwierzytelnianiu transakcji i łączeniu ostatniego dodanego bloku z poprzednim.  Z racji tego, że Blockchain jest rozproszony oraz otwarty, każdy użytkownik może brać udział w przesyłaniu transakcji i uwierzytelnianiu. Otrzymuje za to wynagrodzenie – na przykład Bitcoin lub inne kryptowaluty. Przykładowy łańcuch bloków na rysunku powyżej.

Dodatkowo trzeba dodać, że Blockchain korzysta z rozproszonej sieci peer-to-peer, a nie tak jak większość znanych systemów z centralnej bazy danych. Użytkownicy takiej sieci nazywani są węzłami i mogą spełniać dwie role – uczestników poświadczających autentyczność innych transakcji oraz operatorów, którzy przeprowadzają między sobą operacje kupna-sprzedaży. Mimo rozproszonego sposobu przechowywania transakcji, łańcuch bloków jest bezpiecznym medium. Wszystko za sprawą kodowania bloków informacji za pomocą algorytmów kryptograficznych. Sposób ich łączenia ze sobą uniemożliwia manipulację ogniwami łańcucha. Za sprawą tak przyjętego modelu, Blockchain rozwiązuję lukę o nazwie zaufanie do osób trzecich, nazywaną inaczej TPP (third trusted parties). Powoduje to pełną transparentność rozwiązania. Każdy użytkownik ma możliwość sprawdzenia wszystkich transakcji w łańcuchu.

Wszystkie te aspekty złożyły się na szybki rozwój technologii Blockchain. Najwięcej do powiedzenia aktualnie mają firmy z sektora finansowego – upatrują w łańcuchu bloków rewolucyjnych rozwiązań technologicznych i cięcia kosztów związanych z bezpieczeństwem naszych pieniędzy.

Po tym krótkim artykule powinieneś mieć już wiedzę ogólną na temat tego, czym jest łańcuch bloków. W następnym materiale przedstawimy szczegółowe informacje na temat budowy bloku danych.

0 Shares:
Może Ci się spodobać
meta trader 4
Więcej

MetaTrader 4

1. Personalizacja wykresu Wykresy mogą być personalizowane m.in. pod kątem koloru tekstu i siatki widocznej na wykresie. Zmieniać…