Zapraszamy do podsumowania tygodniowego a w nim m.in.: Czy zarobiłeś na swoich krypto? Według intotheblock masz na to całkiem sporą szansę, ponieważ aż 89.23% posiada BTC zakupione taniej niż po 11 000$. Brak planów na cyfrową walutę w Polsce oraz testy takowej w Japonii. 1.76 bln $. o tyle ma zwiększyć PKB technologia blockchain w ciągu dekady.. Zapraszamy do czytania.
1. NBP i MF: Polska nie potrzebuje cyfrowej złotówki
Pod koniec września, poseł lewicy Przemysław Koperski złożył interpretację do Ministerstwa Finansów dot. cyfrowej złotówki oraz Libry. Koperski pytał resort m.in o to, czy Polska planuje wydanie własnej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) oraz jak szybko jest w stanie to zrobić. Właśnie otrzymał odpowiedzi, którymi podzielił się na swoim Facebookowym profilu.
2. Według danych intotheblock, 89,23% adresów w sieci Bitcoin jest zasobnych w kryptowalutę „na plus”.
Według danych intotheblock, 89,23% adresów w sieci Bitcoin jest zasobnych w kryptowalutę „na plus”. Dla uzyskania lepszej perspektywy warto dodać, że aktualnie w sieci „króla kryptowalut” jest blisko 31,94 miliona adresów. Prosty rachunek daje nam obraz 28,5 miliona portfeli bitcoin, które trzymają BTC z zyskiem przy aktualnej cenie powyżej 11 000 USD.
3. Raport PwC: blockchain może zwiększyć globalny PKB o 1,76 bln USD do 2030r.
Według nowego raportu firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) technologia blockchain może w ciągu następnej dekady wzmocnić światową gospodarkę o 1,7 biliona dolarów.
4. Glassnode: 60% wszystkich ETH nie zmieniło właściciela przez rok
W zaskakującym posunięciu przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zasugerował, że technologia blockchain ma mocne miejsce w przyszłości Ameryki.
5. Ktoś przeniósł 12 mln USD w BTC. To kryptowaluty z „ery Satoshi’ego”
12 milionów USD w Bitcoinach, które zostały wykopane we wczesnych dniach działania blockchaina kryptowaluty, właśnie są przenoszone wewnątrz sieci. Sprawę odkrył BTCparser, który zajmuje się śledzeniem danych wewnątrz łańcucha. Pojawiły się teorie, że stoi za tym sam Satoshi Nakamoto.
6. Bank Japonii rozpoczyna testy własnej cyfrowej waluty. Kolejny krok w stronę kryptowalutowej przyszłości na szczeblu państwowym.
Jak czytamy w opublikowanym przez bank komunikacie, nie zamierza on wydawać waluty cyfrowej, a jedynie być przygotowanym na taką możliwość. W tym celu podmiot stworzy system przeznaczony do testów podstawowych funkcji cyfrowej waluty, w tym jej emisji i obiegu.
7. Raport wskazał oznaki, jakoby korelacja między Bitcoinem (BTC), dolarem i starszymi rynkami ulegała dalszemu osłabieniu.
Analitycy Kraken zwrócili uwagę na malejącą korelację pomiędzy BTC a tradycyjnymi rynkami finansowymi. Inni dodają, że to, co ma wydarzyć się na wykresie bitcoina, może przyprawić o zawrót głowy i zatrzymać dech w piersiach.
8. Trzymają 10% podaży bitcoina.
Według danych opublikowanych przez Chain.info, około 10,6% podaży bitcoina będącej aktualnie w obiegu znajduje się w rękach zaledwie pięciu scentralizowanych giełdach. Ponad 1,96 miliona BTC znajduje się obecnie między głównymi giełdami: Coinbase, Huobi, Binance, OKEx i Kraken.
9. Wolumen Tether osiągnął niedawno 600 miliardów dolarów!
Czy Tether mógłby kiedykolwiek stać się benchmarkiem dla całego rynku kruptowalut? Wolumen USDT osiągnął niedawno 600 miliardów dolarów!
10. Sieć testowa ETH – Medalla, ponownie nie działa
Sieć testowa Ethereum 2.0, Medalla, okazała się kompletnym niewypałem, a udział aktywności użytkowników, którzy ją testują spadł do zaledwie 1,5%. Z racji tak niskiej aktywności testujących, ryzyko hard forka jest dość znaczące. Na bloku 515616 sieci Ethereum, aktualizacja Medalla wyrzuciła błąd i przestała działać. Dlatego też, w celu rozwiązania problemu może być potrzebny hard fork.
11. Rosja rozważa wprowadzenie limitu zakupów krypto
Stosunki Rosji z kryptowalutami i technologią blockchain od jakiegoś czasu są bardzo burzliwe. Choć wydaje się, że kraj ten wspiera technologię na której oparte są cyfrowe waluty, jednocześnie podejmuje on działania ograniczające ich użycie.