Narodowy Bank Polski, SEC, Chiny, opłaty za transfer

W dzisiejszym podsumowaniu tygodnia ciekawe tematy: zhakowany Binance Smart Chain, pomysł na wysokie opłaty za transfer, kolejne spore zakupy kryptowalut przez fundusze czy raport CBDC z naszego krajowego podwórka od NBP. Zapraszamy do lektury

1. Narodowy Bank Polski (NBP) opublikuje raport o CBDC
Jak podaje agencja ISBNews, Narodowy Bank Polski (NBP) ma jeszcze w tym roku opublikować raport dot. analiz wprowadzenia na polski rynek cyfrowej waluty banku centralnego (central bank digital currency – CBDC). Sprawę potwierdził już prezes banku centralnego Adam Glapiński.

2. Gary Gensler, nowy szef SEC, wypowiedział się nt. kryptowalut
Nadal nie jest jasne, jaką politykę względem kryptowalut będzie prowadził Joe Biden. Ci, którzy obawiali się, że sytuacja będzie gorsza, niż przez ostatnie cztery lata, mogą chyba jednak odetchnąć z ulgą. Gary Gensler twierdzi, że Bitcoin i inne cyfrowe waluty wywołują ważne, transformacyjne zmiany w świecie finansów. Gensler zaczął niedawno kierować amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Podczas przesłuchania w Senacie Gary Gensler powiedział kongresmenom, że Bitcoin i inne tego typu aktywa torują drogę do nowej ery świata finansów. Jego zdaniem organy regulacyjne mają jednak ważne zadanie do wykonania. Muszą zapewnić bezpieczeństwo wszystkim inwestorom na nowych rynkach.

3. Chiny uruchomią największą wersję próbną cyfrowego juana w Chengdu
Chińska inicjatywa Digital Currency, Electronic Payment (DCEP) rozszerza się na stolicę prowincji Syczuan, Chengdu. Będzie to jak dotąd największa próba w fazie testów cyfrowego juana.

4. MicroStrategy kupiło kolejne 205 bitcoinów za ok. 10 mln USD
W piątek (5 marca) Michael J. Saylor, współzałożyciel, prezes i dyrektor generalny notowanej na Nasdaq firmy business intelligence MicroStrategy Inc. poinformował o kolejnym zakupie BTC.

5. Square przejmuje większość udziałów w Tidal, aby wprowadzić kryptowaluty do mas
Reuters poinformował, że Square, założone i kierowane przez dyrektora generalnego Twittera Jacka Dorseya, zamierza kupić duży udział w usłudze strumieniowego przesyłania muzyki Tidal, należącej w większości do rapera Jay-Z. Square zapłaci za to 297 milionów dolarów i zamierza spopularyzować kryptowaluty i blockchain wśród melomanów i artystów.

6. Ethereum już dostępne na Amazon Managed Blockchain
Gigant technologiczny Amazon właśnie ogłosił ogólną dostępność Ethereum w zarządzanym przez siebie łańcuchu bloków. Według Amazon Web Services, czyli AWS, użytkownicy mają teraz możliwość „udostępniania węzłów Ethereum” i łączenia się z siecią główną łańcucha bloków oprócz sieci testowych Ropsten i Rinkeby za pośrednictwem zarządzanego przez Amazon łańcucha bloków. Program ma oferować bezpieczny dostęp do sieci za pomocą „standardowych interfejsów API Ethereum o otwartym kodzie źródłowym” i synchronizuje się z łańcuchem bloków Ethereum.

7. Grayscale kupiło 80% wszystkich litecoinów wydobytych w lutym
Wygląda na to, że „cyfrowe srebro” znalazło swoich zwolenników wśród akredytowanych i instytucjonalnych inwestorów z Grayscale. Według danych Bybt, Grayscale Investments kupiło większość litecoinów, które zostały wydobyte w zeszłym miesiącu. Fundusz LTC Grayscale posiada obecnie ponad 1,44 miliona litecoinów (248,33 miliona dolarów), co czyni go trzecim co do wielkości holdingiem kryptograficznym firmy po Bitcoinie i Ethereum.

8. MIT wspiera Bitcoina
Inicjatywa Digital Currency Initiative (DCI) od uniwersytetu technologicznego z Massechusetts (MIT), gdzie mieści się akademicki Media Lab, rozpoczyna wieloletni wysiłek poświęcony badaniom i rozwojowi Bitcoina. Innymi słowy, jedna z najlepszych uczelni technicznych świata będzie pracowała nad rozwojem najpopularniejszej kryptowaluty.

Program MIT zebrał 4 miliony dolarów od znanych sponsorów, w tym Meltem Demirors z CoinShares, Jacka Dorseya z Twittera i Michaela Saylora z MicroStrategy, a także od podmiotów korporacyjnych, w tym Fidelity Digital Assets. Sprawił, że długoterminowa kondycja protokołu Bitcoin stała się kluczowym obszarem prac badawczych.

9. Cena Ethereum rośnie wraz ze spadkiem opłat za gaz, nadchodzi propozycja EIP-3298
Zatkanie sieci Ethereum pozostaje dużym obciążeniem dla programistów i handlowców. W następstwie problemów związanych z gazem, założyciel Vitalik Buterin opublikował 26 lutego nową propozycję ulepszenia ETH, nazwaną EIP-3298. Sugeruje ona usunięcie zwrotów kosztów gazu za funkcje „SSTORE” i „SELFDESTRUCT” w aktualizacji London Ethereum.

Pierwsza z nich pozwala na magazynowanie gazu w ramach inteligentnych kontraktów. Korzystając z tego ostatniego, klienci Ethereum mogą pokryć koszt transakcji z magazynowanym gazem, gdy ceny są wysokie. Użytkownicy czerpią z tego korzyści dzięki tokenom gazowym, takim jak CHI i GST2, które decydują o cenie gazu.

10. Projekt DeFi na Binance Smart Chain zhackowany
Wygląda na to, że na Binance Smart Chain, który w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny doszło do pierwszego poważnego hacku. Napastnikom udało się wyprowadzić ponad 30 mln dolarów w BNB i BUSD.

11. Mongolia Wewnętrzna zakaże kopania Bitcoina. To dobrze czy źle?
Mongolia Wewnętrzna przedstawiła nowy plan rządowy dot. oszczędzania energii. Według niego, do końca kwietnia region całkowicie zawiesi wydobycie BTC.

Polecamy produkty których również używamy:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ledger_nano.jpg

Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.

0 Shares:
Może Ci się spodobać
kryptoprawo.pl
Więcej

Oficjalny partner prawny

Chwalimy się! Możemy oficjalnie poinformować o nawiązaniu współpracy z Kryptoprawo.pl i tym, że staje się naszym oficjalnym partnerem…