Blokada rachunku bankowego przez obrót kryptowalutami. Co zrobić?

Blokada rachunku bankowego przez obrót kryptowalutami. Co zrobić?

Blokada rachunku bankowego

W przypadku przedsiębiorców zajmujących się krypto, czyli handlem p2p na Binance lub prowadzących kantory kryptowalut niejednokrotnie przydarzyć może się blokada środków na koncie bankowym. Tutaj często po prostu zalogujesz się na swoje konto bankowe i otrzymasz informację o braku możliwości dysponowania swoim kapitałem. Z czego może wynikać taka sytuacja? W jaki sposób zareagować na blokadę rachunku? Wszystkiego dowiesz się właśnie w tym artykule!

Kiedy Twój rachunek bankowy może zostać zablokowany?

W celu odpowiedzi na to pytanie wystarczy przytoczyć art. 106a Prawa bankowego, który na podstawie tzw. „uzasadnionego podejrzenia” bądź „możliwych celów przestępczych” może prowadzić do blokady. W następstwie bank zawiadamia prokuratora lub inny właściwy organ o swoich podejrzeniach. W tym momencie zawiadomienie jest składane do prokuratury bądź również może zostać skierowane do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIF), w którego obszarze kompetencji znajduje się przeciwdziałanie praniu pieniędzy w Polsce.

Konto bankowe może zostać nawet na 72 godziny

W praktyce rachunek może zostać zablokowany na znacznie dłużej. Jeśli bank zwleka z zawiadomieniem prokuratora, to Twoje środki pozostaną poza Twoją dyspozycją nawet i dłużej. Gdy dokonałeś sprzedaży kryptowalut i wziąłeś udział w podejrzanej transakcji, przykładowo oszustwa na platformie sprzedażowej, prokurator powinien wydać odpowiednie postanowienie i z kolei najczęściej przedłuży blokadę. Skutkować będzie to zablokowaniem środków na rachunku na czas oznaczony, nie dłuższy niż 6 miesięcy od otrzymania zawiadomienia. 

Co jeśli mijają 72 godziny i nie zostało wydane postanowienie?

Blokada może trwać dłużej również z powodu samego prokuratora oraz banku. Terminy są w tym aspekcie właściwie zawsze naruszane. Bez wydania postanowienia, nie możesz złożyć odpowiedniego zażalenia. Prokuratorzy przypisują blokadom konta niski priorytet, dlatego to po Twojej stronie często będzie znajdować się inicjatywa w tej kwestii. Natomiast banki również mogą zwlekać z przekazaniem odpowiedniego zawiadomienia prokuratorowi zawiadomienia. W obu przypadkach należy wystosować do tych instytucji odpowiednie pisma. Wzory takich wniosków znajdziesz w moim artykule pod tym linkiem.

Niezwykle istotna jest reakcja na blokadę środków na koncie bankowym

Załóżmy, że dostałeś już postanowienie o blokadzie. W tej chwili rozpoczyna się 7-dniowy termin na dokonanie zażalenia. Musisz nastawić się na to, że pierwsze praktycznie na pewno zostanie oddalone. Sądy wskazują na to, że uzasadnione podejrzenie jest samo w sobie wystarczające, aby pieniądze zablokować na danym rachunku, czyli stają po stronie prokuratury. Zażalenie ma jednak zupełnie inny cel niż się wydaje.

Dzięki zażaleniu możesz uniknąć przepadku na rzecz pokrzywdzonego

W przypadku gdy postępowanie karne zostanie umorzone, to prokurator może zadecydować przepadek środków pieniężnych na rzecz pokrzywdzonego na podstawie art. 323 Kodeksu postępowania karnego. Tutaj będzie nim jednak niestety zawiadamiający, a nie Ty. To właśnie dlatego konieczne staje się odpowiednie przedstawienie prokuratorowi, a także sądowi własnego stanowiska w sprawie z pomocą zażaleń. Pozwalają one skonstruować właściwą argumentację przeciwko ewentualnemu przepadkowi.

Twoje konto zostało zablokowane?

Tutaj każdy przypadek wymaga analizy i podejścia w sposób indywidualny. Jeśli Twoje konto obecnie zostało obłożone blokadą – skontaktuj się ze mną. Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania i wątpliwości, a także zaproponować odpowiednie kroki prawne!

Polecamy produkty których również używamy:

Maciej Grzegorczyk
crypotiony
Kup taniej ledgera
Informacje krypto z najlepszych serwisów w Polsce

Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.

0 Shares:
Może Ci się spodobać