Obecnie jedną z najbardziej klasycznych form oszustwa przy kryptowalutach stanowi problem z wypłatą środków z platform inwestycyjnych. Niestety, często okazuje się, że początkujący traderzy, którzy postanowili ulokować w ten sposób dotychczas zgromadzony kapitał – niejednokrotnie padają ofiarą typowego SCAMu. Wobec tego w tym materiale postaram się zaprezentować Ci kilka cennych wskazówek, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji o jakiejkolwiek inwestycji. Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu.
Oszuści na platformach inwestycyjnych w branży kryptowalut
Zasadniczo problemy z wypłatą środków z platform inwestycyjnych to jedna z najczęściej spotykanych przeze mnie form oszustwa na rynku walut cyfrowych. W sytuacji, gdy dokonałeś inwestycji na tego rodzaju platformie – najprawdopodobniej zostałeś oszukany, a próby odzyskiwania pieniędzy raczej nie zakończą się pozytywnym rezultatem. W wielu przypadkach operatorzy będą nakłaniać Cię do kolejnych wpłat z tytułu:
- opłat administracyjnych,
- opłat do regulatora,
- opłat “AML”,
- podatku od zysków,
- jakichkolwiek innych kwot, które pozwolą Ci “odzyskać” utracone już pieniądze.
W praktyce żadna firma nie wymaga od swoich klientów konieczności uiszczania podobnej formy świadczeń. Z uwagi na to, jeżeli spotykały Cię tego typu okoliczności – niestety, ale zostałeś oszukany.
Jak postępować w przypadku wpłacenia pieniędzy na platformę inwestycyjną?
W wielu przypadkach klienci, którzy znaleźli się w podobnych okolicznościach, nie mogą uwierzyć, że padli ofiarą klasycznego SCAMu i wciąż są oszukiwani. W wyniku takiego przekonania postępują oni zgodnie z zaleceniami wydawanymi przez platformę inwestycyjną. Wobec tego dokonują kolejnych wpłat, co jak już wspomniałem – nie sprawi, że uda się im odzyskać pieniądze, a doprowadzi jedynie do większych strat. Z uwagi na to, jeśli operatorzy wskazują Ci, że do wypłaty środków, niezbędne jest uiszczenie dodatkowych opłat, to najlepszym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z dalszej inwestycji. Takie działania prowadzą wyłącznie do tzw. “błędnego koła”. Niejednokrotnie platformy będą podejmować próby stosowania metod perswazyjnych w celu poinformowania Cię, że pokryją w Twoim imieniu pewną część zobowiązania, pomniejszą ją lub rozliczą za Ciebie 50% wartości obowiązku podatkowego. Natomiast w rezultacie nadal będziesz lokował kapitał w ramach SCAMu.
Co zrobić, jeżeli zostałeś oszukany przy kryptowalutach?
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moim ostatnim wpisie pod tym linkiem. Dotychczas moje podejście do kwestii oszustw w branży kryptowalut miało charakter czysto prawniczy. Wówczas stosowaną przeze mnie praktyką było wykorzystanie standardowych procedur, w skład których wchodziły wezwania i zawiadomienia dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa. Jednak nie przynosiło to takich rezultatów, jak zakładałem. W przypadku SCAMów na platformach inwestycyjnych niezbędny jest bardziej techniczny punkt widzenia. Dokonując zakupu walut cyfrowych za pośrednictwem środków fiducjarnych, sprawiasz, że trafiają one na wallet oszustów. Z kolei oni w dalszej kolejności przesyłają je na giełdę np. Binance. Wobec tego należy niezwłocznie powiadomić giełdę o złożeniu na terenie Polski zawiadomienia do prokuratury. W jakim celu? Prawdopodobnie w wyniku zgłoszenia transakcja ulegnie zablokowaniu, co przyczyni się do ułatwienia pracy odpowiednich organów.
Zainwestowałeś pieniądze na platformie inwestycyjnej i padłeś ofiarą SCAMu?
Niezwykle istotna w tym zakresie będzie jak najszybsza identyfikacja danej transakcji i zgłoszenie sprawy do prokuratury. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek pytania – proponuję kontakt mailowy. Z miejsca zaznaczę, że prawdopodobne szanse na odzyskanie utraconych środków nie są zbyt wysokie. Jednak ważne jest, aby podjąć w tej kwestii odpowiednie kroki i nie pozwolić oszustom na dalsze działania w ramach SCAMu.
Polecamy produkty których również używamy:
Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.