A więc kupiliście Bitcoina. Co teraz?

Więc kupiliście Bitcoina (lub inną kryptowalutę) i – hej! – jego wartość wystrzeliła w górę. Dobrze dla Was. Ale co teraz zrobić z Waszymi wirtualnymi pieniędzmi? Jeśli Wasz zysk jest spory, macie do wyboru wymianę waluty poprzez np. Coinbase lub zbieranie pieniędzy w portfelu wirtualnym (w ciągu ostatnich dwóch lat, hakerom z Korei Północnej podobno udało się ukraść Bitcoiny warte prawie 90,000 dolarów).

Najbezpieczniejszą alternatywą jest zabranie swojej waluty offline używając „portfela sprzętowego”. Jest to urządzenie zaprojektowane specjalnie do przechowywania prywatnych kluczy które umożliwiają wydawanie wirtualnej waluty. Dwa z najpopularniejszych to Ledger Nano S i Trezor, oba z nich sprzedawane są z kodem open-source (co znaczy, że nawet jeśli firmy je produkujące i sprzedające zwiną interes, urządzenia nie zostaną porzucone i bez aktualizacji). Przetestowaliśmy oba z nich…

Ledger Nano S

Ledger Nano S wygląda jak pendrive, jednak ma on mały wyświetlacz, co oznacza, że można go używać niezależnie od komputera (w innym wypadku groziłoby to narażeniem na malware). Sterowanie zostało zminimalizowano do dwóch przycisków które znajdują się w górnej części urządzenia. Są one używane do wszystkiego, od nawigacji po menu, po wprowadzanie PINu.

Konfiguracja jest prosta. Instrukcje na ekranie przeprowadzają przez ustawianie kodu PIN i losowo generują tekst szyfrujący (tzw. passphrase). Ten tekst jest ważny. W razie zgubienia bądź uszkodzenia urządzenia, możecie przesłać wszystkie swoje oszczędności na nowe urządzenie wprowadzając tekst szyfrujący składający się z 24 słów.

Dobrym pomysłem jest ściągniecie rozszerzeń do Chrome: główny manager urządzenia i portfele do różnych walut które przechowujecie. Ledger wspiera aktualnie Bitcoin, Ethereum / Ethereum Classic, Ripple, Litecoin, Dogecoin, Zcash, Dash i Stratis. Do wysyłania i odbierania waluty używa się aplikacji w przeglądarce, Ledger na wyświetlaczu będzie prosił o potwierdzenie operacji używając wbudowanych przycisków. Bez podłączenia urządzenia do komputera przenoszenie waluty jest niemożliwe.

Zalety: Jest to kompaktowe urządzenie które posiada sprytne sposoby by sterowanie używając     zaledwie dwóch przycisków miało ręce i nogi. Wspiera wiele wirtualnych walut i jest bardziej przystępny cenowo od drugiego urządzenia w naszym teście.

Wady: Jakość wykonania naszego modelu mogłaby być lepsza. Przycisk z lewej strony często rejestrował jedno przyciśnięcie jako dwa, co z kolei przełożyło się na kilka problemów podczas konfiguracji, jednak odnieśliśmy sukces mimo to.

69,60 €, ~285 PLN, ledgerwallet.com

Trezor

Wyprodukowany w Czechach Trezor – który po Czesku oznacza m.in. sejf, skarbiec – ma wiele podobieństw do Ledger’a. Też posiada wyświetlacz co oznacza, że nasze pieniądze będą bezpieczne nawet jeśli będziemy używać zainfekowanego komputera, a sterowanie nim także sprowadza się do dwóch przycisków. Konfiguracja jest również podobna. Chodzi głównie o wybranie kodu PIN i tekstu składającego się z 24 słów który zezwala na odzyskanie urządzenia i waluty na nim zapisanej. Jednak sterowanie urządzeniem z komputera jest nieco inne od poprzednika.

W przypadku Ledger’a wprowadzamy PIN używając przycisków, przewijając każdą z cyfr aż do odpowiedniej. Trezor natomiast wyświetla nam liczby od 1 do 9 w losowym ułożeniu i prosi o przyciśnięcie odpowiadających im przycisków na bezcyfrowej klawiaturze wyświetlanej na ekranie komputera.

Aplikacja Chrome dzięki której jesteśmy w stanie kontrolować Trezor’a i nasze portfele jest zgrabniejsza, schludniejsza od tej w przypadku Ledger’a. Sprowadza się do otwierania mniejszej liczby okienek i ogólna oprawa graficzna jest bardziej błyszcząca, chociaż w rzeczywistości oferuje tą samą funkcjonalność. Sprawia wrażenie droższego produktu którym jest. Jedynym minusem jest to, że na chwilę obecną nie posiada wsparcia dla walut takich jak Ripple.

Zalety: Wyższa jakość wykonania produktu, zarówno od strony software jak i hardware.

Wady: Mniejsza liczba wspieranych walut.

89 €, ~365 PLN, trezor.io

0 Shares:
Może Ci się spodobać
Więcej

Bitcoin, co to takiego?

Bitcoin to najpopularniejsza niezależna waluta świata. Jest ona walutą całkowicie wirtualną. Nie jest drukowana w postaci banknotów ani…
Więcej

Google Trends

Tytułem wstępu, można zaobserwować silną zależność między zainteresowaniem daną kryptowalutą w Google, a jej ceną. Dzieje się tak…