Bitcoin, co to takiego?

Bitcoin to najpopularniejsza niezależna waluta świata. Jest ona walutą całkowicie wirtualną. Nie jest drukowana w postaci banknotów ani bita w formie monet. Bitcoin powstaje przy pomocy skomplikowanych formuł matematycznych i stanowi generowany co 10 minut komputerowy ciąg znaków.

Waluta ta jest całkowicie niezależna, co oznacza, że na jej wartość nie mają wpływu banki, rządy, cena złota ani gospodarki poszczególnych krajów. Jej wartość zależy wyłącznie od tego, ile ktoś chce za nią zapłacić. Jeden bitcoin na giełdzie bitcoinów równie dobrze może być wart kilkanaście, jak i kilkaset dolarów. Jedyne ograniczenie jest takie, że bitcoinów może istnieć tylko 21 milionów, ponieważ tyle właśnie zapisane jest w kodzie jego powstania. Nie ma ich tyle, gdyż zawsze część ginie bezpowrotnie gdzieś w sieci.

Twórcą bitcoinów jest Satoshi Nakamoto. Nie wiadomo kto ukrywa się pod tym pseudonimem. Może to być pojedyncza osoba, a może grupa osób. Liczne śledztwa, mające na celu ustalenie tego faktu, utknęły w martwym punkcie. Twórca tej internetowej waluty pozostaje więc cały czas anonimowy.

Bitcoin to bardzo ciekawe zjawisko, któremu przygląda się wielu światowych ekonomistów i finansistów. W niektórych krajach jest on w pełni uznawany i legalny, w innych nie. W szwajcarskim Zug bitcoin jest uznawany za pełnoprawny środek płatniczy i można nim z powodzeniem płacić za lokalne usługi komunalne i opłacać podatki. To szwajcarskie miasto jako pierwsze w świecie zdecydowało się na taki krok. Z kolei w Rosji posługiwanie się bitcoinami jest zakazane i uważane za przestępstwo, za które grozi aż 7 lat więzienia. W Polsce waluta ta, choć nadal mało znana, staje się coraz popularniejsza. Można nią płacić już za niektóre towary i usługi. Gdzie dokładnie w Polsce akceptowane są płatności bitcoinami, można sprawdzić w sieci.

Tę internetową walutę można kupować i sprzedawać na giełdzie bitcoinów, a nawet jako członek platformy giełdowej, na przykład BitBay, można wyrobić sobie kartę dzięki, której istnieje możliwość wymiany bitcoinów na złotówki i wypłaty w bankomatach sieci Euronet.

Na całym świecie liczba miejsc, w których możemy zapłacić bitcoinami rośnie w ogromnym tempie. Transakcje rozliczane w bitcoinach opiewają na ogromne sumy. Osiem miejsc po przecinku to już standard.

Warto zainteresować się światem internetowych walut bowiem to one zapewne będą kreować naszą przyszłość. Teraz dla wielu osób są jedynie ciekawostka, ale za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat mogą być już powszechnie akceptowanym światowym standardem płatniczym.

DLACZEGO BITCOIN?

NASTEPUJĄCE CZYNNIKI ZWIĘKASZAJĄCE WARTOŚĆ DŁUGOTERMINOWĄ BITCOINA:

1. Bitcoin staje się coraz bardziej dostępny dla laików.

Pojawia się coraz więcej przyjaznych w użyciu portfeli, poradników wideo, karty debetowe Bitcoin etc. Dzisiaj jest dużo łatwiej używać Bitcoin niż np 5 lat temu. A za 5 lat będzie jeszcze łatwiej.

2. Coraz większa liczba osób z brakiem zaufania do rządów i systemu bankowemu.

Skandale dotyczące masowemu nadzorowi, kryzys bankowy, szaleństwo Wenezueli, Indii etc. Takie sytuacje sprawiają, że ludzie szukają alternatyw.

3. Wiek Bitcoina.

Im dłuższa historia technologii, wynalazku, tym bardziej ludzie stają się ufni. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że Bitcoin nie upadnie.

4. Rosnąca liczba użytkowników Bitcoin.

Ponieważ istnieje ograniczona liczba monet, więcej użytkowników Bitcoina oznacza rzadsze monety. Większa liczba użytkowików oznacza też wzrost możliwości zastosowań monet przez to, że Bitcoin staje się bardziej użyteczny jako system.

5. Wzrastająca liczba użytkowników internetu.

Połowa ludności ziemi nadal nie posiada jakiegokolwiek dostępu do internetu. Wzrastająca liczba nowych użytkowników internetu oznacza również wzrastającą liczbę użytkowników kryptowalut w tym Bitcoin.

6. Zwiększająca się akceptacja Bitcoina jako środek przechowywania wartości.

Czynniki #1 i #9 wpływają na atrakcyjność jako środek przechowywania wartości co wpływa na wzrost popularności (#2).

7. Wzrastające przyswajanie Blockchain przez branże różnego typu.

Im więcej ludzi ufa Blockchain, tym bardziej ufają walutom na nim opartym.

8. Status prawny Bitcoina staje się jasny.

Niektóre kraje już wprowadziły Bitcoina do swojego systemu podatkowego, prawnego itp. Coraz więcej ludzi może być pewnych, że poprzez użycie Bitcoin nie łamią prawa.

9. Rozwój technologiczny Bitcoina.

Bitcoin sam w sobie staje się coraz lepszy: naprawa błędów, nowe funkcje etc.

10. Zwiększająca się liczba zgubionych monet.

Z uwagi na to, że ludzie czasami gubią swoje portfele, monety stają się coraz bardziej deficytowe.

11. Świat przechodzi na gospodarkę cyfrową.

Pieniądze cyfrowe zaczynają być normą, przez co zwiększa się zaufanie do kryptowalut.

12. Odnawialne źródła energii.

Panele słoneczne stały się najtańszym źródłem energii w niektórych krajach, a cena pozyskania spada dramatycznie. Tańsza energia oznacza bardziej zdecentralizowane górnictwo, czyniąc system bardziej wytrzymałym.

UWAGA! Nie zalecamy trzymania bitcoinów na giełdach, ponieważ są one narażone na ataki i utratę środków. Po zakupie bitcoinów należy przesłać je na swój prywatny portfel.

0 Shares:
Może Ci się spodobać
Więcej

Google Trends

Tytułem wstępu, można zaobserwować silną zależność między zainteresowaniem daną kryptowalutą w Google, a jej ceną. Dzieje się tak…