Kryptowaluty – czy system w Polsce można obejść?

Inwestycje w kryptowaluty to trend, który obserwujemy od lat. Zainteresowanie nimi regularnie spada i rośnie, ale gdyby przedstawić tę zależność na wykresie – zauważylibyśmy jednak tendencję do wzrostu. Trend związany jest z aktywami cyfrowymi oraz potrzebą społeczeństwa do dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych. Ceny poszczególnych walut wirtualnych ulegały licznym spadkom i wzrostom. Często mówi się o nagłych skokach wartości lub niesamowitych niżach. To właśnie charakterystyka tej branży, jednak z pewnością nie należy się obawiać o to, że z dnia na dzień kryptowaluty przestaną być częścią sektora finansowego. W tym aspekcie nie bez powodu kraje członkowskie UE dążą do większej formalizacji. Dotyczy to nie tylko Europy. Organy nakładają nowe obowiązki na usługodawców, a także konieczność uzyskania m.in. licencji dla dostawców usług w zakresie walut wirtualnych w związku z Rozporządzeniem MiCA. Implementacja regulacji europejskich wpłynie znacznie na wiele mniejszych biznesów nie tylko w Polsce, ale i na całym obszarze znajdującym się w UE. Istnieje kilka kluczowych czynników, które przyczyniają się do tego fenomenu, ale więcej szczegółów na ten temat poznasz w wywiadzie, który przeprowadził z Maciejem Grzegorczykiem, Adrian Gorzycki z Przygód Przedsiębiorców.

Kryptowaluty jako istotny czynnik europejskich i światowych finansów

Do wzrostu zainteresowania kryptowalutami przyczyniły się potrzeby, na które wskazywali jeszcze kilka bądź nawet kilkanaście temu uczestnicy rynków finansowych. Kryptowaluty od zawsze stały w opozycji do standardowych walut. Blockchain jest z zasady zdecentralizowany i anonimowy, a przez to przyciąga zarówno inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Łańcuch bloków, to technologia rejestracji informacji w sposób, który czyni je trudnymi do zmodyfikowania, hakowania czy oszukania. Jest to rodzaj zdecentralizowanej bazy danych, która funkcjonuje na zasadzie rozproszonego rejestru. Informacje są przechowywane w formie bloków danych, które są chronologicznie łańcuchowo połączone za pomocą kryptografii.

Na tej podstawie powstały kryptowaluty, które wbrew pozorom wtedy były jeszcze raczej ciekawostką. W obliczu jednak potrzeb inwestorów, właśnie ta ciekawostka okazała się kluczowa. Obecnie krypto są alternatywą dla tradycyjnych rynków finansowych i przez to stały się przedmiotem zainteresowania organów regulacyjnych. Umożliwiają łatwiejszy dostęp do środków finansowych, ograniczoną na ten moment anonimowość i niższe koszty transakcji.

Rozporządzenie MiCA to koniec wolności na europejskim rynku kryptowalut?

To zależy. Regulowanie rynków, na który operuje się kryptowalutami to proces nieunikniony. Rozporządzenie MiCA (Markets in Crypto-Assets) to unijny akt prawny mający na celu regulację rynku kryptoaktywów w Unii Europejskiej. Jest ono częścią szerszego pakietu regulacyjnego dotyczącego usług cyfrowych i cyfrowych rynków finansowych w UE. MiCA ma na celu wprowadzenie jednolitych zasad dla kryptoaktywów, które nie są obecnie regulowane przez inne unijne przepisy finansowe. Rozporządzenie ma za zadanie zwiększenie ochrony konsumentów, zapewnienie odpowiedniego poziomu przejrzystości i bezpieczeństwa na rynkach kryptoaktywów. Regulacje te mają także na celu zwalczanie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Na pewno to na co należy zwrócić uwagę to licencjonowanie i nadzór. Dostawcy usług związanych z kryptoaktywami, tacy jak platformy wymiany kryptowalut czy dostawcy portfeli cyfrowych, będą musieli uzyskać odpowiednią licencję i podlegać nadzorowi lokalnych organów regulacyjnych. Wzrośnie także rola Whitepaper, które przestaną być jedynie dodatkiem i elementem marketingowym dla projektów tokenizacyjnych. Więcej na temat samego Rozporządzenia przeczytasz w artykule dostępnym pod tym linkiem.


Kryptowaluty nadal mają i będą mieć sens

Wszystko zależy od kontekstu i tego, w jaki sposób kształtować będą się przyszłe rynki finansowe. Niestety mniejsi przedsiębiorcy mogą mieć wyższy próg wejścia niż dotychczas. Trzeba na to zwrócić uwagę. Jeśli masz pytania lub wątpliwości związane z przepisami lub AML w zakresie walut wirtualnych, napisz do mnie maila. Opisz mi swoją działalność, a ja postaram się dopasować możliwe rozwiązania do Twoich potrzeb. Zapraszam do kontaktu.

Polecamy produkty których również używamy:

Maciej Grzegorczyk
crypotiony
Kup taniej ledgera
Informacje krypto z najlepszych serwisów w Polsce

Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.

0 Shares:
Może Ci się spodobać