W przypadku spraw dotyczących kryptowalut zarzuty stawiane są stosunkowo rzadko. Kiedy jednak faktycznie zostaną postawione, to należy zacząć się przejmować. Oznacza to, że w toku czynności znaleziono dowody wskazujące na możliwość popełnienia przestępstwa. W sprawach dotyczących kryptowalut, często pojawiają się one niesłusznie w przypadku kantorów i osób, które świadczą usługi w branży. W tym artykule przedstawię Ci sprawę, która trwała już od dłuższego momentu, ale zakończyła się wycofaniem wspomnianych zarzutów. To bardzo ważne i należy przedstawić konkretne postanowienia organów. Poznaj szczegóły tego przypadku, właśnie w tym artykule.
Czym są zarzuty i dlaczego należy traktować je poważnie?
Zarzuty w postępowaniu karnym to oficjalne oskarżenia stawiane przez organy ścigania wobec osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Po zebraniu dowodów, prokurator decyduje o postawieniu zarzutów. Oznacza to, że formalnie informuje podejrzanego o konkretnych przepisach prawa karnego, które zostały przez niego naruszone. W kontekście kantorów kryptowalut często dochodzi do nieuzasadnionych oskarżeń wobec osób prowadzących taką działalność. Niedawno miało miejsce wycofanie zarzutów w długotrwałej sprawie. Szczegóły tej sytuacji omówiono w artykule, który znajdziesz w tym linku.
Zarzuty wobec kantoru kryptowalutowego i mojego klienta
W rzeczywistości zarzuty postawiono jednemu z właścicieli kantoru kryptowalut, a po dłuższym czasie, prokurator zdecydował się umorzyć postępowanie. Dłuższy czas oznacza to jednak okres od roku do nawet 2 lat, które związane były ze stresem po stronie oskarżonego. Niestety w przypadku tego postępowania prokurator nie miał wcześniej doświadczenia w sprawach kryptowalutowych, co skutkowało prewencyjnym postawieniem zarzutów, które obecnie nie miałyby miejsca. Więcej informacji na temat okoliczności sprawy znajdziesz w ramach stanu faktycznego na poniższym postanowieniu:
Dlaczego postawiono zarzuty kantorowi kryptowalut?
Uzasadnienie postawienia zarzutów mogło być częściowo niewystarczające. Kantor nie miał obowiązku stosować środków bezpieczeństwa finansowego w ramach stanu faktycznego. Nie miał choć przepisy uległy zmianie i obecnie obowiązują niższe limity. Po prostu została przeprowadzona zwykła transakcja do kwoty 15 tys. EUR. Stanowi to przykład tego, jak zarzuty mogą być stawiane na podstawie niezrozumienia specyfiki branży. W ostatnich miesiącach pojawiło się kilka właśnie takich spraw karnych obejmujących niestety kantory kryptowalut. Prokuratorzy składali nawet wnioski o tymczasowe aresztowanie, które nie były na szczęście akceptowane przez sądy. Obrona bez względu na stan faktyczny, musi być starannie przemyślana, aby doprowadzić do umorzenia postępowania. Czy możesz więc do mnie np. zadzwonić, jeśli masz wątpliwości? Sprawdź konkretne kroki w razie zarzutów w Twojej sprawie.
Masz już zarzuty jako kantor kryptowalut?
W takim razie odsyłam Cię do powyższego linku. Tak, możesz do mnie zadzwonić i pomogę Ci. Jeśli zostały Ci postawione zarzuty, ważne jest, aby od razu podjąć odpowiednie czynności. W skrócie najprościej, gdy skontaktujesz się ze mną lub moim zespołem, przedstawimy Ci, co należy zrobić. Dodatkowo dojedziemy do Ciebie, gdyż najczęściej pojawia się taka konieczność przy sprawach karnych. Zapraszamy do kontaktu.
Polecamy produkty których również używamy:
Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.