„Kiedy pieniądz umiera. Prawdziwy koszmar hiperinflacji” – czyli Fergusson o inflacji i jej reperkusjach społecznych
Realizm, który boli – odzwierciedlenie zagrożenia, które może nadejść
Książka Adama Fergussona „Kiedy pieniądz umiera. Prawdziwy koszmar hiperinflacji” została wydana w 1975 roku – opisuje ona wydarzenia, których akcja przebiegała na początku 20 wieku, jednak wydaje się, szczególnie teraz, przerażająco aktualna. Przebierając przez kartki można poczuć się jak w dawnej Republice Weimarskiej. Autor uciekając się do realistycznych opisów daje poczuć na własnej skórze skutki hiperinflacji – opisując wymiany produktów, uchodzących dawniej jak i teraz za luksusowe na najprostsze artykuły użytku codziennego Fergusson wymownie ukazuje jak wartość pieniądza stopniowo malała, tak by osiągnąć prawie nic.
Fergussonowska dygresja – trochę o biednych i o tych, którzy ich stworzyli
Autor w swojej książce ukazując realia życia w Republice Weimarskiej w dawnych czasach nie zatrzymał się jedynie na fabularnych opisach i dopowiadaniu faktów – Fergusson w swojej książce zawarł również relacje osób bezpośrednio dotkniętych hiperinflacją, z którymi zwykły Kowalski mógłby się utożsamić – osób, które ze zwyczajnego statusu życia wpadły do innego świata jak Alicja w Krainie Czarów, do świata, w którym musiały walczyć każdego dnia aby związać koniec z końcem. Taki ludzki obraz krzywdy i ubóstwa spowodowanego przez niedomogę finansową państwa zakorzenia się w umyśle człowieka i prowokuje do ważnych przemyśleń, które ludzie w niepokoju najczęściej spychają poza swoje pole widzenia.
Sam Autor w swoim dziele zastanawiał się dlaczego – dlaczego rządzący pozwolili na to aby doszło do takiego stanu rzeczy? Na te pytanie jednak nawet Fergusson nie znał stu procentowo pewnej odpowiedzi. W „Prawdziwym koszmarze hiperinflacji” ukazano to jak prosty człowiek przechodzi metamorfozę w skorumpowane stworzenie, zdolne do strasznych rzeczy – jednak nie demonizując go, gdyż to warunki otoczenia go do tego zmusiły. Książka jest pełna realizmu i człowieczeństwa. Fergusson swoim doskonałym rzemiosłem opisał zmagania związane z próbami naprawienia sytuacji finansowej w państwie oraz mroczne czasy, które ciągnęły się za ludem przez długie lata.
Przełomowa książka bez daty ważności
Książka autorstwa Fergussona jest dzisiaj bardziej wartościowa niż kiedykolwiek – ukazuje ona piekło, jakie mogą zgotować ludziom nieodpowiednie osoby u władzy, bądź nietrafne decyzję rządzących. Piekło, które trawi cały naród, niezależnie od dzielących nas różnic i przekonań, które oszpeca moralnie ludzi. Ukazuje ona zagrożenia, wiążące się z dodrukami waluty – pokazuje też reperkusje hiperinflacji w bardzo obrazujący sposób, który zapadnie w pamięci nawet najmniej wrażliwych czytelników. Dzieło Fergussona jest co najmniej warte przeczytania – niezależnie od preferowanego przez czytelnika gatunku książek. Niesie ono ze sobą ponadczasowe przesłanie i przestrogę dla obywateli i rządzących na całym świecie.
Książka do nabycia w księgarni maklerska.pl w cenie 84 zł
Recenzja nie jest sponsorowana.
Polecamy produkty których również używamy:
Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.