PKD dla kantorów kryptowalut z perspektywy wyroku NSA

PKD dla kantorów kryptowalut z perspektywy wyroku NSA

W ostatnim z materiałów zająłem się omówieniem kwestii, które PKD jest właściwe dla kantorów kryptowalut. Jednak związku z niedawnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), działalność w tym zakresie została zakwalifikowana w nieco odmienny sposób. Zgodnie z treścią orzeczenia, NSA stwierdza, że kantory kryptowalut to pozostałe pośrednictwo pieniężne. Co to oznacza w praktyce i dlaczego uważam, że Naczelny Sąd Administracyjny obrał niewłaściwe stanowisko? Dowiedz się właśnie w tym artykule!

Wyrok NSA w sprawie PKD dla kantorów kryptowalut

W mailach od moich klientów często wskazuję, dlaczego NSA zdecydował się podtrzymać stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA). Wedle obecnej linii interpretacyjnej obrót kryptowalutami za pośrednictwem internetu jest uznawany za pozostałe pośrednictwo pieniężne. Uważam, że może być to niesłuszne stanowisko. Jednak wyłącznie na czas obecny. Wynika to z faktu, że Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał sprawę z roku 2017, kiedy w polskim porządku prawnym nie obowiązywały jeszcze regulacje dotyczące kryptowalut. W szczególności należy zwrócić uwagę na to, że wówczas nie istniała definicja waluty wirtualnej w ustawie AML. Obecnie działalność usługowa w zakresie wymiany walut wirtualnych została również zdefiniowana i w mojej opinii jest to właśnie działalność kantorów kryptowalutowych.

Wyjaśnienia NSA w związku z PKD dla kantorów walut wirtualnych

Naczelny Sąd Administracyjny wskazuje, że zgodnie z treścią PKD 66.12 Z, obejmuje ono działalności maklerską związaną z rynkiem papierów wartościowych i towarów giełdowych. Pozostałe związane jest bardziej natomiast z pośrednictwem na polu kapitału i pieniędzy. Z kolei w przypadku kantorów krypto świadczone są usługi dotyczące wymiany walut. To właśnie z tego względu, powinny one używać wcześniej wspomnianego PKD 66.12 Z. Wyrok NSA dotyczy stanu faktycznego z 2017 r., a przez to nie uwzględnia obecnych przepisów związanych z walutami wirtualnymi.

W ostatnim z materiałów zająłem się omówieniem kwestii, które PKD jest właściwe dla kantorów kryptowalut. Jednak związku z niedawnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), działalność w tym zakresie została zakwalifikowana w nieco odmienny sposób.

Czy obecny wyrok NSA wpłynie na działalność kantorów kryptowalut?

Z mojego punktu widzenia nie. Nadal kody PKD służą głównie w celach statystycznych. Ponadto podstawową kwestią są usługi realnie przez Ciebie świadczone i wykonywana działalność. W tym zakresie można korzystać z obu PKD równocześnie. Banki niestety przy każdym z kodów mogą dopytywać o charakter prowadzonej działalności finansowej. Może wynikać to z faktu, że niektóre instytucje bankowe nie są przychylne otwieraniu rachunków bankowych dla kantorów kryptowalut i przedsiębiorców świadczących usługi walut wirtualnych. Jeśli zastanawiasz się nadal nad wyborem PKD – w artykule pod tym linkiem znajdziesz kilka informacji, które opisują moje wcześniejsze stanowisko.

Jaki więc kod PKD wybrać dla kantoru kryptowalut?

Regularnie doradzam moim klientom stosowanie PKD 66.12 Z. Pozostałe pośrednictwo pieniężne również jest adekwatne w drugiej kolejności. Właściwie dobrany kod PKD tak jak wspomniałem, służy celom statystycznym. Może jednak w przyszłości pomóc Ci w staraniach o uzyskanie określonych dotacji. Oprócz tego łatwiejsze może również być udowodnienie, że prowadzisz działalność w ramach konkretnej dziedziny. Każdego przedsiębiorcę prowadzącego kantor kryptowalut należy traktować indywidualnie. Jeśli masz pytania lub wątpliwości – skontaktuj się ze mną. Umówimy spotkanie, a ja zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu!

Polecamy produkty których również używamy:

Maciej Grzegorczyk
crypotiony
Kup taniej ledgera
Informacje krypto z najlepszych serwisów w Polsce

Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.

0 Shares:
Może Ci się spodobać