Security z perspektywy polskich przepisów – XRP i Ripple

Security z perspektywy polskich przepisów – XRP i Ripple

Kryptowaluty od lat stanowią przedmiot wielu rozważań z perspektywy prawnej. Poszczególne dyskusje różnią się w zależności od regionu bądź nawet części świata. W tym kontekście amerykański rynek kryptowalut jest od odmienny pod wieloma względami od europejskiego i polskiego. Przykładem w tym zakresie jest m.in. kwestia klasyfikacji kryptowaluty XRP firmy Ripple. Omówię więc w tym aspekcie skutki wydanego w ostatnim czasie orzeczenia w sprawie XRP przeciwko amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Warto przyjrzeć się sprawie zarówno, jeśli chodzi o przepisy regulujące waluty wirtualne na terenie Polski, jak i normy prawa obowiązującego na terenie USA. Czy XRP to security? Więcej na ten temat dowiesz się właśnie w tym artykule.

Ripple i kryptowaluta XRP

Ripple to firma założona w 2012 roku, zajmująca się rozwijaniem rozwiązań płatniczych opartych na technologii blockchain. XRP to kryptowaluta, która zapewniła Ripple Labs dużą popularność i jest nie tylko środkiem płatniczym, ale także narzędziem poprawiającym efektywność transakcji międzynarodowych. W Stanach Zjednoczonych sprawa klasyfikacji XRP jako „security” była tematem licznych rozważań. Na gruncie polskiego prawa XRP prawdopodobnie nie zostałoby uznane za „security”, gdyż klasyfikacja przypisałaby mu najprawdopodobniej cechy derywatów. Polskie przepisy regulujące rynki finansowe nie zawierają jednak bezpośredniego odniesienia do kryptowalut, a posługują się definicją tzw. walut wirtualnych. Stwarza to pewne wyzwania w klasyfikacji tego typu aktywów.

W jaki sposób polskie regulacje odnoszą się do rynku kryptowalut?

Przepisy krajowe pozwalają na większą elastyczność w kwestii rynku aktywów cyfrowych. Wynika to z tego, że prawo amerykańskie posiada bardziej precyzyjne przepisy odnośnie do instrumentów finansowych. Wystarczy w tym aspekcie zapoznać się z moim poprzednim wpisem dotyczącym testu Howeya. Pozwala on w prosty sposób zweryfikować, czy dany instrument kwalifikuje się jako umowa inwestycyjna w rozumieniu ustawy o papierach wartościowych. Umowa tego typu powstaje, kiedy następuje wkład finansowy w działanie wspólne, oparty na uzasadnionym przekonaniu o planowanym zysku. Natomiast dochód ma być generowany przez starania innych osób. Test składa się więc z czterech pytań:

  • Czy nabywca oczekuje zysku?
  • Czy zyski te są w dużej mierze lub w całości niezależne od działań inwestora i powstają na skutek starań sprzedającego lub osoby trzeciej?
  • Czy transakcja jest formą wkładu kapitałowego lub innych aktywów?
  • Czy środki inwestowane są podmiotem tzw. działań wspólnych (wspólnego przedsięwzięcia)?

Nadchodzą zmiany ramach europejskiego, a tym samym i polskiego rynku kryptowalut

Orzeczenie SEC dotyczące XRP wywołało szereg dyskusji, ale jest to decyzja ograniczona do amerykańskiej jurysdykcji. W Polsce podejście do klasyfikacji kryptowalut jest nieco inne. XRP nie podlegałoby bezpośrednio klasyfikacji jako „security”. Niemniej jednak, możliwe byłoby przyporządkowanie go do wspomnianej kategorii derywatów. Nie jest to jednak idealne dopasowanie. Docelowo rozwiązaniem tego typu wątpliwości jest Rozporządzenie MiCA, które ma na celu harmonizację przepisów dotyczących kryptowalut w UE. Zostało ono przegłosowane w kwietniu bieżącego roku. Markets in Crypto-assets w przyszłości wpłynie również na to, jak kryptowaluty są klasyfikowane w Polsce. Więcej na temat samego rozporządzenia przeczytasz w artykule dostępnym pod tym linkiem.

XRP z perspektywy amerykańskiej i polskiego rozumienia security

Sąd wydał decyzję, że XRP może być klasyfikowane jako papier wartościowy w przypadku sprzedaży go instytucjom. Niemniej jednak, kiedy aktywo cyfrowe trafia na publiczny rynek i jest notowane na giełdach krypto, nie można mu przypisać takiej definicji.

Temat klasyfikacji kryptowalut, to istotna kwestia zarówno na rynku amerykańskim, jak i polskim. Na każdy rynek wpływają jednak zupełnie inne czynniki. Warto w tym aspekcie zainteresować się nie tylko obecnym ustawodawstwem obowiązującym na terenie Polski, Ameryki lub Europy, ale również przyszłym w kontekście Rozporządzenia MiCa.

Polecamy produkty których również używamy:

Maciej Grzegorczyk
crypotiony
Kup taniej ledgera
Informacje krypto z najlepszych serwisów w Polsce

Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.

0 Shares:
Może Ci się spodobać