Globalna wysoka inflacja powoduje pogarszanie się perspektyw gospodarczych i nastrojów konsumentów, bo majątek i pieniądze tracą na wartości. Instytucje finansowe korygują swoje podejście do ryzyka i zacieśniają swoją politykę monetarną. Dostęp do finansowania staje się coraz trudniejszy, a koszt obsługi zadłużenia rośnie.
Z czym mierzy się CFO w aktualnej rzeczywistości? Gdzie szukać oszczędności i jak współpracować z Zarządem? Co myślą o tym eksperci rynku?
Anna Kępka, Project Manager, brave: Które z trendów na rynku i otoczeniu gospodarczym wymuszają dziś zmiany w podejściu do strategii zarządzania finansami w organizacji?
Piotr Kuczyński, Analityk rynków finansowych, DOM INWESTYCYJNY XELION:
Są dwa trendy, które należy wziąć pod uwagę. Po pierwsze pojawi się stagflacja, bo co prawda pojawi się też dezinflacja, ale ceny będą dość szybko rosły, a wzrost gospodarczy będzie bliski zeru. Dlatego trzeba w firmach zwiększać płynne zasoby finansowe i nie przesadzać z podwyżkami płac. Poza tym ostatnie zawirowania w sektorze bankowym nakazują przyjrzenia się temu, gdzie firma przechowuje i w jakiej postaci (gotówka, obligacje, fundusze) płynne aktywa. Warto je przechowywać w dużych bankach, bo zasada „za duży, żeby upaść” nadal obowiązuje.
Anna Kępka: Jak aktualnie pozyskiwać dla organizacji finansowanie?
Jacek Matyjasik, Chief Strategic Finance, CERRAD:
Proces pozyskiwania finansowania jest dziś wyjątkowym wyzwaniem, bo jest odzwierciedleniem niezwykle dynamicznych czasów jakich doświadczamy.
W konkurencyjnym otoczeniu i konieczności walki o coraz mniej dostępny kapitał w bankach nasza propozycja musi być dobrze przemyślana i wyróżniać się na tle innych. Zasadne jest więc też często pytanie jak poradzić sobie z takim wyzwaniem i czy dysponujemy w spółce zasobami zdolnymi podołać takiemu wyzwaniu jak proces pozyskiwania finansowania? Szczególnie jeśli myślimy o długoletnim finansowaniu projektu inwestycyjnego.
W pierwszym kroku, warto odpowiedzieć sobie na pytanie o bankowalność i wykonalność projektu (feasibility) oraz naszą pojemność dłużną, czyli debt capacity. Czy nasz projekt przetrwa restrykcyjne scenariusze ostrożnościowe jakim zostanie poddany przez analityków finansowych? Jakie mamy alternatywy do długu bankowego, szczególnie zważywszy, na miejmy nadzieje przejściowo, podwyższone koszty finansowania? Warto zapewnić alians kluczowych managerów w spółce, którzy będą gotowi zaprezentować argumenty wzmacniające realizację projektu przed gremiami analitycznymi i decyzyjnymi w instytucjach finansujących.
Dziś instytucje finansujące to nie tylko banki, ale także private debt, instytucje misyjne a wśród nich BGK, PFR czy Kuke, które z impetem weszły na salony do tej pory okupowane prawie wyłącznie przez banki. A choć nie ma obecnie zbyt wielu przykładów udanych projektów z udziałem private debt, to ich czas nadchodzi w szybkim tempie. Przedsiębiorcy doceniają u nich przede wszystkim pro biznesowe podejście (w tym możliwość dołączenia do spółek portfelowych z pokrewnych branż i korzystanie z ich doświadczeń, czy wręcz możliwość uczestniczenia w ich łańcuchu dostaw), długi termin finansowania i większa tolerancja na dostarczanie wyników czy wypełnianie kowenantów, oraz oddalona obsługa rat kapitałowych czy odsetkowych, ograniczająca konieczność częstego powtarzania procesów pozyskania finansowania. Przedsiębiorstwom myślącym o pozyskaniu kapitału, private debt mogą także otworzyć drzwi do private equity czy IPO.
Pozyskiwanie finansów
Proces pozyskania finansowania, może także wymagać potrzeby zatrudnienia doradców zewnętrznych, wśród nich najpopularniejszy będzie due dilligence finansowy (+podatkowy) oraz prawny i komercyjny.
Proces wymaga też dużej cierpliwości. Szczególnie niedoceniane jest tu wypełnianie warunków zawieszających i spełnienie wymogów tzw. administracji – niezależnej części banku, niepodatnej na wpływy obszarów komercyjnych, zarówno co do zakresu jak i czasu procedowania analizy dokumentów i co najważniejsze dopuszczającej do wypłaty.
Warto pamiętać jednak, że banki to też grupa fantastycznych i doświadczonych osób, które podpowiedzą dobrą radą i przedstawią w korzystnym świetle nasz projekt do gremiów decyzyjnych, umożliwiając nam dalszy rozwój przy podzieleniu się z nimi ryzykiem. Stąd dobre relacje i transparentność są tu podstawą sukcesu.
Polecamy produkty których również używamy:
Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.