Odsetki za blokadę rachunku bankowego przy kryptowalutach?

Blokady kont bankowych to temat często poruszany w kontekście regulacji dotyczących kryptowalut. Jest to niezwykle zrozumiałe, gdyż obszar ten podlega dynamicznemu rozwojowi i często obecne regulacje nie są w 100% dostosowane do rzeczywistości rynkowej. Rezultatem tego jest podejście banków do walut wirtualnych. Przykład stanowi sytuacja opisana w artykule dotyczącym mBanku, który wysyła pisma oraz oświadczenia do przedsiębiorców z branży. Obecnie mamy jednak do czynienia z nowym przypadkiem, gdzie bank po zablokowaniu konta wypłacił odsetki przedstawicielowi kantoru kryptowalutowego. To jedno z pierwszych tego typu zdarzeń. Stanowi to interesujący przypadek w tej dziedzinie. Warto więc przyjrzeć się, na jakich zasadach przyznano środki pieniężne i z jakiego względu. Więcej na ten temat dowiesz się właśnie w tym artykule.

Standardowa blokada i w rezultacie wypłata odsetek

W przypadku jednego z moich klientów zastosowano klasyczną blokadę rachunku bankowego. Często wystarczy, że dane konto związane jest z kryptowalutami lub kantor walut wirtualnych brał udział w transakcji z tzw. nieświadomym pokrzywdzonym. Klient złożył standardowo zażalenie, jednak nie zostało ono uwzględnione. To raczej nietypowe zakończenie. Zwłaszcza że kantorowi wypłacono odsetki, co stanowi rzadki przypadek. Warto zaznaczyć, że odsetki w związku z blokadami mogą być uzyskiwane. Natomiast odszkodowania zazwyczaj nie są przyznawane. W zasadzie takie postrzeganie otwiera nową perspektywę dla przyszłych spraw, gdzie ubieganie się o odsetki może przyspieszyć rozpatrywanie sprawy. Dotąd raczej to instytucje bankowe znajdowały się na wygranej pozycji w stosunku do przedsiębiorców oraz kantorowców. Potwierdzenie tej tezy można wywnioskować w ramach postanowienia Prokuratury Rejonowej w Nysie:

Blokady kont bankowych to temat często poruszany w kontekście regulacji dotyczących kryptowalut. Jest to niezwykle zrozumiałe, gdyż obszar ten podlega dynamicznemu rozwojowi i często obecne regulacje nie są w 100% dostosowane do rzeczywistości rynkowej.

Na jakiej zasadzie przyznano odsetki za blokadę rachunku bankowego?

Warto podkreślić, że odsetki przyznane w kwestii wymienionego wcześniej kantoru kryptowalut wynoszą 10,25% rocznie. Przy niższych kwotach odsetki mogą być więc niewielkie. Natomiast niejednokrotnie waluty wirtualne to transakcje na wysokim wolumenie z wykorzystaniem dużych sum. To natomiast oznacza, że 10,25 % stanowi znaczącą rekompensatę. Wystarczy zwrócić uwagę na kwoty wskazane w ramach szczegółów poniższej transakcji.

Odsetki za blokadę rachunku bankowego przy kryptowalutach?

Jeśli środki są zatrzymane przez więcej niż siedemdziesiąt dwie godziny, istnieje uprawnienie pozwalające ubiegać się o odszkodowanie zarówno od banku, jak i od Skarbu Państwa. Niestety niemniej, w praktyce prowadzenie takiego postępowania jest nieopłacalne. Charakteryzuje się raczej niską skutecznością z perspektywy rezultatów, jak i wysokimi kosztami sprawy.

Nowy kierunek rozwoju orzecznictwa i rozwiązywania spraw dotyczących kryptowalut

Sądy coraz częściej chronią przedsiębiorców z branży walut wirtualnych. Ostatnio podejmują decyzje korzystne dla osób, którym zamrażane są rachunki bankowe. Przykładem tego jest postanowienie dostępne pod tym linkiem. Chociaż linia orzecznicza wciąż ewoluuje, zauważamy, że nasze starania mają pozytywny wpływ na rozwój tej kwestii. Efektem tego jest między innymi sprawa opisana w moim poprzednim artykule, gdzie sąd zadecydował o kontynuowaniu działalności związanej z zamrożonym rachunkiem.

Polecamy produkty których również używamy:

Maciej Grzegorczyk
crypotiony
Kup taniej ledgera
Informacje krypto z najlepszych serwisów w Polsce

Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.

0 Shares:
Może Ci się spodobać