Rynek kryptowalut z każdym rokiem staje się coraz bardziej formalny. Powstają kolejne regulacje zarówno na poziomie europejskim, jak i wprowadzane są nowe obowiązki w Polsce. Przykładem takiego nowego obowiązku jest raportowanie kwartalne wprowadzone końcem ubiegłego roku. W rezultacie kantory kryptowalut, jak i pozostałe instytucje obowiązane stają przed wyzwaniem – raportowaniem kwartalnym do Generalnego Inspektoratu Informacji Finansowej (GIIF). Obecnie mija już termin na oddanie takiego raportu, który ubiega 22 stycznia 2024. Dla ułatwienia tego zadania, przygotowałem szczegółowy poradnik, w którym znajdziesz wszystkie pytania znajdujące się w formularzu opublikowanym przez GIIF. Natomiast w tym artykule znajdziesz materiał wideo ze szczegółową instrukcja wypełniania krok po kroku.
Z czego wynika obowiązek raportowania kwartalnego GIIF?
Od trzeciego kwartału 2023 roku, Generalny Inspektor Informacji Finansowej zainicjował nowe wymagania statystyczne dla przedsiębiorstw zajmujących się m.in. kryptowalutami. Regulacje te mają podstawę w uprawnieniach z art. 76 ustawy AML. Zgodnie z tymi przepisami, określone organy mają uprawnienia do żądania przekazania specyficznych danych i dokumentacji w formacie określonym przez te organy.
W tym kontekście GIIF utworzył dedykowany formularz, który służy jako narzędzie do składania wymaganych raportów. Niewywiązanie się z tego obowiązku może prowadzić do nakładania sankcji. W przypadku firm działających w sektorze kryptowalut, zakres danych wymaganych przez GIIF jest szeroki, a co więcej, mocno rozbudowany w porównaniu do innych instytucji objętych regulacją. Dodatkowo jeśli nie dasz rady wysłać raportu w terminie wskazanym powyżej, warto wypełnić wniosek do GIIF.
Raportowanie kwartalne do GIIF – z czego składa się formularz?
Raport do GIIF jest podzielony na sześć głównych części. W pierwszych dwóch należy przeprowadzić identyfikację instytucji obowiązanej i wskazać dane kontaktowe. Następnie konieczne jest sformułowanie odpowiedzi na trzy grupy pytań:
- Grupa 1: dotyczy pytań związanych z działalnością AML, prewencją prania pieniędzy i zawiadomieniami. Obejmuje też wskazanie oficera AML oraz innych szczegółów operacyjnych.
- Grupa 2: skupia się na transakcjach, w tym wymianie krypto do krypto, krypto do fiatów, oraz innych działalnościach związanych z obrotem kryptowalutami.
- Grupa 3: ostatnia część, w której wypełniasz dane dotyczące liczby aktywnych klientów, urządzeń, metod płatności i innych operacji.
W sekcji dotyczącej identyfikacji instytucji obowiązanej natomiast musisz podać takie dane jak numer NIP, rodzaj instytucji oraz jej nazwę. Trzeba też określić, czy instytucja jest wspólnikiem w spółce cywilnej. Dane Raportu i dane kontaktowe to z kolei wypełnienia okresu sprawozdawczego, zaczynając od wskazania za który kwartał jest raport, czyli tutaj IV kwartał 2023 roku, podanie adresu e-mail oraz numeru telefonu.
Masz wątpliwości w odniesieniu do raportowania kwartalnego?
Jeżeli masz pytania dotyczące wypełniania raportu, proszę o kontakt. Napisz do mnie maila i opisz swoje wątpliwości. Postaram się zasugerować możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie. Obecnie system raportowania jest nowy, a zestaw pytań został opublikowany niedawno. Dlatego staram się zaoferować pomoc każdemu przedsiębiorcy, który może napotkać problem przy odpowiadaniu na poszczególne tematy zawarte w formularzu. Zapraszam do kontaktu.
Polecamy produkty których również używamy:
Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.