Rozporządzenie Markets in Crypto-assets (MiCA) to w zasadzie jeden z istotniejszych tematów w branży kryptowalut. Regulacja wprowadzi już niedługo istotne zmiany w zakresie rynku aktywów cyfrowych na terenie Unii Europejskiej. MiCA zawiera przepisy, dotyczące nie tylko stablecoinów, ale w szczególności – tokenów powiązanych z aktywami, emitentów innych kryptowalut i dostawców usług kryptowalutowych. Niestety na przestrzeni kilku następnych lat konieczne będzie dopasowanie się do nowych standardów. Kiedy to nastąpi? Na warto zwrócić szczególną uwagę? Poznaj kilka szczegółów związanych z Markets in Crypto-assets. Więcej na ten temat, właśnie w tym artykule.
Kiedy wchodzi MiCA?
Rozporządzenie Markets in Crypto-assets zostanie opublikowane w europejskim dzienniku urzędowym do końca czerwca 2023 r. Z kolei wejście w życie nastąpi po 12 miesiącach na lipiec 2024 r. Nowe regulacje zaplanowano jednak, aby wprowadzane były stopniowo. Oznacza to, że m.in. te odnoszące się do stablecoinów zaczną obowiązywać od lipca przyszłego roku, a przepisy dotyczące emitentów i dostawców usług kryptowalutowych staną się zobowiązujące dopiero w styczniu 2025 r. Parlament razem z MiCA przegłosował również Rozporządzenie o transferze funduszy (TFR), które wprowadza konieczność identyfikacji klientów oraz ich beneficjentów przez dostawców usług kryptograficznych.
Czego dotyczy MiCA?
Regulacje omówiłem w sposób szczegółowy we wpisie pod tym linkiem. Warto jednak w sposób ogólny przybliżyć temat z perspektywy debaty nad obecną treścią dokumentu. Markets in Crypto-assets wprowadzi kryptowaluty do przestrzeni regulowanej w sposób bardziej restrykcyjny. Wprowadzone zostaną sklasyfikowane typy kryptoaktywów, a także system zarządzania ryzykiem związanym z m.in. ochroną konsumentów. Dodatkowo wprowadzone zostaną licencje, które obejmą emitentów oraz dostawców usług kryptowalutowych świadczących usługi na terenie Unii Europejskiej.
Regulacje związane z dostawcami usług kryptowalutowych i emitentami
Dostawcy usług kryptowalutowych czyli m.in giełdy krypto na podstawie Rozporządzenia zobowiązani będą do posiadania siedziby na terenie UE. Ponadto zostaną oni objęci nadzorem ze strony krajowych organów nadzoru. MiCA wprowadzi dodatkowe zasady przeciwdziałania wykorzystywaniu informacji poufnych, manipulacjom rynkowym, a także zarządzania ryzykiem. Oprócz tego rola Whitepaperów czyli dokumentów informacyjnych dla projektów kryptowalutowych i tokenizacji stanie się zdecydowanie bardziej istotna oraz sformalizowana.
Warto w tym aspekcie wskazać, że MiCA łączy się funkcjonalnie z Rozporządzeniem TFR. Transfer funduszy będzie wymagał od wszystkich dostawców usług, aby zawierały one informacji komplet informacji odnośnie transferów kryptowalut. Wedle art. 4 TFR zobowiąże podmioty objęte regulacjami do pozyskiwania danych, takich jak:
- nazwisko/nazwa płatnika,
- numer rachunku płatniczego płatnika,
- adres płatnika, numer urzędowego dokumentu osobistego, numer identyfikacyjny klienta lub data i miejsce urodzenia,
- nazwisko/nazwa odbiorcy,
- numer rachunku płatniczego odbiorcy
Czy MiCA wpłynie na Twój biznes w branży kryptowalut?
Pozostaje to bardzo prawdopodobne. Proponuję Ci, abyś skontaktował się ze mną i opisał mi swoje wątpliwości za pośrednictwem maila. Prowadzę współpracę z szerokim spektrum przedsiębiorców z branży walut wirtualnych – odpowiem na Twoje pytania i zasugeruję możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie. Opisz mi swoją działalność i wskaż konkretne problemy. Zapewnię Ci również kompleksową obsługę prawną w zakresie kryptowalut w ramach regularnej współpracy. Zapraszam do kontaktu.
Polecamy produkty których również używamy:
Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.