Polski bank centralny jest na nie, UBISOFT i blockchain, Elon Musk rezygnuje

przeglad_wiadomości_kryptowalut_jpktraders_17_maj_2021

Miniony tydzień, a zwłaszcza sobota minęła pod kątem zmian gospodarczych w Polsce. NBP potwierdziło natomiast, że wśród tych zmian przynajmniej póki co nie będzie cyfrowego złotego. Zgoła inne wiadomości ogłosił natomiast bank centralny Izraela. Google trends jasno wskazuje na wyższe zainteresowanie DOGE niż samym BTC, który z kolei dołowany jest przez tweety Muska. Wiele więcej wiadomości m.in. odnośnie zakupu 271 BTC czy zainteresowanie technologią Blockchain przez Ubisoft znajdziecie w poniższym podsumowaniu.

1. NBP nie widzi wyraźnych korzyści płynących z emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w Polsce. Bank wydał na ten temat specjalny raport.
Polski bank centralny chce być gotowy na emisję cyfrowego złotego, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dziś jednak, jak uważa, rynek w naszym kraju nie potrzebuje tego typu rozwiązań.

2. Bank centralny Izraela ogłasza plany wprowadzenia cyfrowego szekla
Najnowsze posunięcie Banku Izraela jest odwrotnością polityki sprzed trzech lat, kiedy to odradzał on emisję jakiejkolwiek waluty cyfrowej. Bank Izraela ogłosił w środę , że wypuści cyfrowego szekla. Zastępca gubernatora Andrew Abir intensyfikuje wysiłki w celu zbadania możliwości emisji cyfrowych walut banku centralnego, czyli CBDC.

3. Indonezja rozważa wprowadzenie podatku od handlu kryptowalutami
Indonezja rozważa stworzenie planu opodatkowania handlu kryptowalutami. Urzędnicy podatkowi w tym kraju stwierdzili, że Indonezja jest w trakcie boomu na popularność handlu walutami cyfrowymi. Pomimo gwałtownego wzrostu handel kryptowalutami nie jest nowością w kraju Azji Południowo-Wschodniej. W 2019 roku Indonezja zajęła trzecie miejsce na świecie pod względem posiadania kryptowalut. Chociaż kraj nie zajmuje już tego stanowiska, te ostatnie względy legislacyjne pokazują, że kryptowaluty są popularną aleją wśród indonezyjskich inwestorów. Oficjalny schemat podatkowy jest nadal w fazie dyskusji.

Ze względu na zmienność rynków kryptowalut, każda potencjalna inwestycja byłaby skrajnie marginalną częścią całkowitego bogactwa klientów. Firma obawiała się, że może stracić klientów, jeśli nie zareaguje na rosnące zapotrzebowanie na inwestycje kryptograficzne.

4. Węgierskie podatki od kryptowalut stają się bardziej ludzkie
Węgierski minister finansów – Varga Mihály – jest zatrapiony sytuacją postcovidową i opublikował film, na którym odnosi się do opodatkowania kryptowalut. Obecnie stawka podatkowa od dochodu uzyskanego dzięki kryptowalutom wynosi aż 30,5%. To jedna z wyższych stawek w całej Europie. Termin implementacji legislacyjnej tychże zapowiedzi jest przewidywany na 2022 rok. Taki ruch w założeniu ma ożywić gospodarkę i spowodować, że ludzie dotychczas nierozliczający się ze swoich cyfrowych zarobków przejdą na jasną stronę mocy, zachęceni niższymi stawkami i działaniami Urzędu Skarbowego.

5. Regulator rynku finansowego w Hiszpanii liberalizuje prawo dot. kryptowalut
Jak podał portal El Economista, Krajowa Komisja Rynku Papierów Wartościowych (La Comisión Nacional del Mercado de Valores – CNMV) opublikowała właśnie nowy zestaw wytycznych dla inwestorów instytucjonalnych. Te pokazują, że CNMV pozwala teraz operatorom funduszy inwestycyjnych, instytucjom zbiorowego inwestowania i firmom inwestycyjnym o zmiennym kapitale inwestować w kryptowaluty. Jednak regulator określił szereg zastrzeżeń.

6. Zainteresowanie DOGE w Google przewyższa zainteresowanie BTC
Tegoroczny skok cen Dogecoina pomógł mu stać się czwartą co do wielkości kryptowalutą na świecie. Wzrosty nie wzięły się jednak z nikąd. Moneta odnotowała ogromny wzrost popularności, a pomogło jej w tym wsparcie ze strony miliarderów takich jak Elon Musk.

7. Musk posyła Bitcoin poniżej 50 000 USD, Tesla zawiesza płatności BTC
Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, poruszył rynkiem kryptowalut po ogłoszeniu, że Tesla przestanie akceptować Bitcoiny jako płatność za swoje pojazdy. Powodem było to, że wydobywanie BTC pochłaniało zbyt dużo energii i szkodziło środowisku. Rynek zareagował, zmieniając kolor na czerwony, a Bitcoin spadł o około 10%. W szczególności tweet stwierdza, że Tesla martwi się rosnącym wykorzystaniem paliw kopalnych, zwłaszcza węgla. Chociaż notatka określa zalety kryptowalut, to jednak zastrzega, że nie powinno to odbywać się kosztem środowiska.

8. MicroStrategy kupuje kolejne 271 BTC za 15 milionów USD
Firma MicroStrategy zakupiła w dniu 13 maja Bitcoiny (BTC) o wartości 15 milionów dolarów. Zakupili 271 monet po średniej cenie 55 387 dolarów. Dyrektor generalny Michael Saylor dokonał zakupu po spadku wartości BTC w następstwie tweeta Elona Muska, w którym stwierdził, że Tesla nie będzie już akceptować Bitcoinów za zakupy, ze względu na zużycie energii podczas wydobywania kryptowalut. Saylor wyjaśnił, że decyzja Muska była “ironiczna, ponieważ żadna przyrostowa energia nie jest używana w transakcjach BTC”.

9. Ważne zmiany w BitBay: nowy inwestor z USA. Sylwester Suszek odchodzi
Polska giełda BitBay ogłosiła, że zyskała nowego inwestora z USA. Jest nim niepodana jak na razie z nazwy spółka. Oznacza to ważne zmiany w kwestiach personalnych, m.in. odejście z firmy Sylwestra Suszka, który założył giełdę w 2014 r.

10. Binance pod lupą Departamentu Sprawiedliwości i IRS
Binance Holdings jest obecnie badane przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) i Urząd Skarbowy (IRS), zgodnie z raportem Bloomberga. Celem jest próba wyszukania nielegalnej działalności, która rzekomo znalazła dom na nieuregulowanym rynku kryptowalut i jego największej giełdzie. Według anonimowego źródła mającego wgląd w praktyki Binance, urzędnicy zajmujący się praniem brudnych pieniędzy i przestępstwami podatkowymi zaczynają zadawać pytania. Giełda, prowadzona przez Changpeng Zhao, zdominowała obecny rynek wymiany kryptowalut od czasu otwarcia w 2017 roku.

11. UBS z siedzibą w Szwajcarii planuje oferować kryptowaluty dla zamożnych klientów
Według źródeł zaznajomionych z planem, UBS szuka kilku alternatyw dla ofert inwestycyjnych w kryptowalutach. Na przykład jedna opcja obejmuje inwestowanie za pośrednictwem instrumentów inwestycyjnych osób trzecich.

12. Ubisoft nawiązał współpracę z 12 blockchainowymi startupami
Ubisoft, firma produkująca gry wideo, wybrała 12 startupów blockchain, które wezmą udział w 6. edycji programu Entrepreneurs Lab. Jego tematem przewodnim będzie “blockchain oraz pozytywne produkty i usługi rozrywkowe”.

13. Afryka chce płacić kryptowalutami
Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej między 26 lutego a 10 marca 2021 r., znaczna liczba respondentów z tych krajów planuje korzystać z kryptowalut w nadchodzącym roku. Na przykład w Nigerii, która niedawno zakazała bankom obsługi firm z branży kryptowalutowej, 65% respondentów planuje płacić za pomocą kryptowalut.

Natomiast około 43% respondentów z Kenii zasygnalizowało zamiar korzystania z kryptowalut podczas dokonywania płatności. Republika Południowej Afryki (41%) ma najmniejszą liczbę konsumentów, którzy planują korzystać z kryptowalut w nadchodzącym roku.

14. Diem będzie emitowany przez bank Silvergate
Wspierane przez Facebooka Stowarzyszenie Diem nawiązało współpracę z przyjaznym kryptowalutom bankiem Silvergate. Cel? Wypuścić na rynek stablecoina, który będzie powiązany z dolarem amerykańskim. Tym samym stowarzyszenie przenosi swoją główną działalność ze Szwajcarii do Stanów Zjednoczonych i wycofuje wniosek o licencję na system płatności od Swiss Financial Markets Authority.

15. Starszy dyrektor Goldman Sachs zarobił na DOGE majątek
Według The Telegraph, starszy dyrektor Goldman Sachs opuścił firmę po zarobieniu milionów dolarów na Dogecoinie. Aziz McMahon, Head of Emerging Market Sales, zrezygnował z posady po 14 latach pracy w banku inwestycyjnym.

Polecamy produkty których również używamy:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ledger_nano.jpg

Jeżeli uważasz, że jest produkt lub usługa w zakresie kryptowalut godna uwagi to daj nam znać na Messengerze lub na kontakt@jpktraders.pl.

0 Shares:
Może Ci się spodobać
Więcej

Odbicie wg założeń

Pomimo, że aktualnie Bitcoin nie wybija nowych szczytów dalej znajduje się on w trendzie wzrostowym. Nasz scenariusz co…